| anonim_4396 a întrebat:

Bună TPU!
Eu am o problemă în ultima vreme. Mă macină foarte tare și nu știu ce să fac. Acum ceva timp( acum 2 ani cred)o fată m-a băgat într-un grup pe Instagram, iar pe acel grup a trimis un link. Și a spus cam așa "Intrați că aduce urmaritori" eu am pus botul și l am acesat. Pe acel link era filme pentru adulți. Aveam 13 ani. M-am uitat la câteva filme și mi-au rămas în minte. De atunci visez noaptea, am fantezii erotice, și îmi fac scenarii 18+ in cap. Ba chiar m-am uitat la câteva filme din propria voință. Și acum regret nespus pentru că atunci nu constentizam iar acum acele filme mi au distrus creierul. Acum luna asta lui August mi-am dat seama cat de mult am păcătuit fata de Dumnezeu. Eu făceam cruce, credeam în Dumnezeu și înainte, mă țineam de școală, am note bune, medii școlare bune, menționez că sunt de felul meu timida in societate și la școală nu socializam cu colegii, nici acum nu am prietenii strânse cu ei. Acum mi-am dat seama cat de mult am păcătuit fata de Dumnezeu. Acum mi-am dat seama că pornografia este o rușine. Acum i am povestit și mamei totul, a rămas îngrozită săracă ce copil rău și prost pot sa fiu. Am simțit nevoia sa vb cu cineva pentru că nu m ai puteam sa duc singura povara asta. Frica de Dumnezeu mă omoară. Am greșit față de Dumnezeu, mă rog fac gânduri de fiecare dată când îmi apar aceste scenarii și inspite. Eu cred în Dumnezeu, înainte citeam versete, știam rugăciuni. Dar nu știam că sexul și uitatul la pornografie este un păcat până nu am citit pe internet. Mi am făcut rău mie și lui Dumnezeu. Ce copil a lui Dumnezeu sunt eu? Eu sunt o păcătoasă. Nu mai pot! Vreau sa scap de aceste gânduri murdare dar mereu îmi apar în gând. Chiar și când fac ceva sau mă ocup cu ceva.
DE PARCĂ NU ERA DE AJUNS, VORBA AIA "un necaz nu vine niciodată singur" îmi minte îmi vin gânduri urate și jigniri către Dumnezeu. Mă fac să plâng și să mă consum aceste 2 ispite. Mă fac să cred că eu sunt cu dracu și nu cu Dumnezeu. Ieri m-am pus în fața icoanei și am plâns în lacrimi și am spus lui Dumnezeu să mă ierte. Nu știu ce să mai fac. Mie frică de Dumnezeu și mie frică să nu cad în depresie sau sa am deja depresie. Uneori mă întreb cum de nu am murit? Cum de ma mai rabdă Dumnezeu pe fața pământului. Din cauza acestor gânduri care mă macină în mintea mea nu pot să-mi fac activitățile de zi cu zi. Se poate sa fie o problemă psihica sau un demon?
Îmi pare atât de rău.
Îl iubesc pe Dumnezeu și încurajez oameni să aibă frică de Dumnezeu.
Am frica față de Dumnezeu. Și mie rușine ce persoana pot sa fiu eu. Ce minte spurcată și plină de ispite am. Menționez că îmi doresc să scap de aceste gânduri dar îmi vin instant in cap. Nu știu ce să fac. Acum am 17 ani. Îmi doresc să scap, știu că va fi greu. Am promis în fața icoanei că nu mă mai uit la filme din alea. Dar acele scenarii mi au rămas în minte. Visez noaptea și îmi apar în gând.
Iar aceste jigniri la adresa lui Dumnezeu la fel sunt constante în mintea mea. De fiecare dată când apar îmi vine să plâng, mă pun în fața icoanei și fac cruce, dar tot nu scap de ele.
Acum am 16 ani. Duc de ceva timp asta și de abia acum am realizat că nu e bine pentru mine. Prea târziu! Din cauza stresului și consumului nu mi-a mai venit menstruația. Mie mie frică de gândurile astea acum mai mult de cat un mort sau alte chestii înspăimântate. Sper că rugăciunile mele și lacrimile sa fie mai puternice de cat aceste gânduri și să le învingă fiindcă eu îmi doresc asta. Este greu după atâta timp sa scap, de aceea plâng. Eu vreau sa scap mai repede dar știu că nu este așa ușor. Va dura ceva. Vreau să-mi spuneți ce sa fac, poate știți voi vreo metoda. Să merg la psiholog? M am gândit și la asta. Nu știu ce să fac. Menționez că am și traume rămase de la certurile dintre părinți mei. Poate m-au afectat și astea. Știu că așa ceva nu este normal, de abia acum mi-am dat seama. Nu știu ce să fac.Îmi pare extrem de rău. Îl iubesc pe Dumnezeu și sper că mă va ierta. Doamne ajută. Nu doresc la nimeni să treacă prin ce trec eu. Aveți grijă la anturaje și la prieteni. Eu nu am avut și am pățit asta.Ba chiar am și gânduri sinucigașe in ultima vreme. Dar mereu când îmi vin in minte mă gândesc că este un păcat să te sinucizi. Pt că în credință nu este permis asa ceva. Dumnezeu îți dă viață el are puterea să ți-o ia. Îmi doresc să revin la normal, îmi doresc să am mintea și a unui copil doar ca să scap de aceste gânduri. Ba chiar mă gândesc să mă pocăiesc si să mă călugăresc când voi crește chiar daca visul meu este sa fiu polițistă. Știu că mi am făcut rău singura daca aș putea da timpul înapoi nu as mai face așa ceva. Doamne te rog iartă-mă, nu am știut ce fac. Acuma urăsc aceste filme și sper că alți adolescenți, copii și adulți să nu le mai vizioneze.
Ce as putea face in privința asta?
Știu că nu e ceva de care poți să scapi ușor. Dar totuși as vrea niste sugestii.

Răspuns Câştigător
| ania a răspuns:

Contează foarte mult ca îți pare rău și vrei împreună cu Dumnezeu sa îndrepți lucrurile. E important sa crezi promisiunile lui Dumnezeu din Biblie:"Dacă mărturisești deci cu gura ta pe Iisus ca Domn-(Stăpân) și dacă crezi în inima ta ca Dumnezeu L-a înviat din morți, vei fi mantuit'Romani 10:9 și" Dacă ne mărturisim păcatele El este credincios și drept ca să ne ierte păcatele și sa ne curareasca de orice nelegiuire"1 Ioan1:9.
Roaga-te:Mântuitorul meu Hristos, te aleg pe Tine ca Domn și Stăpân al vieții mele, vreau de azi înainte pentru toată viata sa îți aparțin Ție. Îți mulțumesc că ai murit în locul meu ca să plătești pentru toate păcatele mele. Îți cer iertare ca m-am uitat la acele filme și prin asta am deschis o ușă celui rău, îți cer iertare deci pentru curvie cu mintea și te rog sa îmi curatesti cu sângele tău toată mintea, toate gândurile, sa ma curatesti de toate imaginile care ma chinuie și de sentimentele atașate de ele, vreau sa te iubesc pe Tine, cu toată mintea, cu toate sentimentele, voința și puterea mea. Îți mărturisesc toate păcatele-spune tot ce îți mai apasă constiinta, inclusiv gândurile de hula, de sinucidere și iert și eu toate persoanele care mi-au făcu rău, m-au rănit părinți pentru certuri, fără care m-a băgat în acel grup (nu te grăbi, iartă pe nume toată persoanele care te-au rănit, spune specific pentru ce. - neiertarea împiedică eliberarea-îți mulțumesc că mă ierți pentru ca ești bun și asa ai promis, primesc iertarea Ta. Orice demon de destrăbălare, de curvie, de hula, de sinucidere, de depresie,, de amărăciune va poruncesc sa plecați de la mine, acolo unde va trimite Mântuitorul Hristos și sa nu va mai întoarceți, eu ii aparțin Lui. Ajută-mă Mântuitorul meu sa găsesc locul meu în trupul Tău, sa fiu o incurajare și pentru alții care au aceleași lupte! Demonii vor pleca și vei fi libera. E bine sa citești evangheliile și Psalmii, cu rugămintea către Tăticul nostru din ceruri să-ți lumineze mintea cu Duhul Sfânt ca să intelegi ce vrea în fiecare zi sa îți vorbească prin Cuvântul Lui, Biblia.

| monicavlada5 a răspuns (pentru ania):

Mulțumesc mult. Când mă gândesc că Dumnezeu la dat pe singurul fiul al său pe pământ pentru păcatele noastre îmi vine să plâng. Mi as dori sa nu mai am astfel de vise. Ba chiar i-am scris o scrisoare Domnului prin care i-am exprimat sentimentele mele și că îmi pare extrem de rău, apoi am îngropat-o in pământ. Mama m-a dat cu aghiazmă și eu mi-am pus o icoană sub perna noaptea. Iconița o purtam mereu cu mine la școală. Acum ceva luni era sa mă calce o mașină, am fost la un pas de moarte a fost o cumpănă pentru mine și cumva cred că a fost din cauza asta. Mă rog lui Dumnezeu în fiecare zi și îi mulțumesc că am ce pune pe masă. Sper că într-o bună zi să îmi lumineze și să-mi biruiască mintea pentru a urî acest păcat și aceste filme.

14 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Pana la urma cati ani ai? Mergi urgent la psiholog. Extremismul religios nu a adus nimic bun nimanui.

| monicavlada5 a răspuns (pentru dullcat):

16. Din panică și frică am scris 17! Nu pot merge la psiholog că nu prea am posibilități!

| dullcat a răspuns (pentru monicavlada5):

Atat timp cat esti eleva/studenta, poti merge fara sa platesti nimic, gratis.Deci nu are sens sa iti cauzi scuze.Multe licee au propriul psiholog sau consilier.Asadar, ce mai astepti?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Și eu am trecut prin asta înainte sa ma pocăiesc (ma refer la vizionări). De atunci n am mai privit deloc, absolut deloc la astfel de videoclipuri, dar sa știi ca satana e șiret și tot vine cu gânduri murdare la mintea mea, ca la oricine care a văzut astfel de scârboșenii. Ce trebuie făcut e sa ne rugam Domnului, sa ținem post (negru, ptc postul negru e biblic), sa citim Biblia... mna, sa cautam sa ne apropiem cât mai mult de Dumnezeu. Când vin astfel de gânduri încearcă sa te gândești rapid la altceva și apoi nu te mai gândi la acele imagini. Nu e vina ta ca acele imagini apar în mintea ta deodată, dar sa nu stai sa te gândești la ele, mai ales cu plăcere. Dacă totuși te gândești la ele, cere ti iertare și nu o mai face. Cât despre faptul ca ai vizionat acele filme, cere ti iertare lui Dumnezeu, trecutul nu l poți schimba dar poți sa începi o viata nouă cu Dumnezeu.

| Alexia999997777777777777 a răspuns:

De ce îl vezi pe Dumnezeu, drept rău și pedepsitor și acum de frica lui, trebuie să te " călugărești "? Este absurd.
Toată lumea păcătuiește și nu este o problema ca adolescent fiind să descoperi astfel de lucru, aveai totuși 13 ani, au fost și copii de la 9 ani care au accesat astfel de bălării.
Ești la perioada în care hormonii o iau razna, scenariile sunt normale.
Într-adevăr dacă accesezi non stop filmele pornhub deja ajungi sa îți prăjești creierul, pentru ca sunt făcute pentru partea masculina și nu reprezinta nici măcar 10% din realitate.
Filmele sunt făcute pentru 18+( tocmai pentru persoanele care au o alta maturitate și putere de înțelegere atunci, evident că un țânc de 13 sau chiar sub 13, nu o să priceapă mare lucru doar o sa rămână crucit.)
Deci evident ca lumea tot o sa le acceseze.
Hmm, sugestii?
Să nu îi mai spui mamei tale lucruri intime sau altei persoane, pentru ca este doar stânjenitor și ciudat.
A doua sugestie = sa înveți sa treci peste( aici poți apela la un pshiholog)

| monicavlada5 a răspuns (pentru Alexia999997777777777777):

Nu m-am mai uitat la filme din acestea de 2 luni încoace și nici nu o so mai fac, i-am promis lui Dumnezeu și e și mai bine pentru creierul meu pentru că am inceput sa urăsc aceste lucru. Nu o să judec pe nimeni nici măcar pe acea fată care a trimis link-ul, îmi asum și am iertat-o pentru e bine sa ierți daca vrei sa fii iertat. Eu una nu pot să trăiesc cu rușinea asta. Știu că este și vina mea pentru că m-am uitat și eu din propria voință până să-mi dau seama că nu e bine pentru mine. Eu cred în Dumnezeu nu vreau sa fiu împotriva lui, am să-l iubesc și am să-l slujesc indiferent pentru că în el sta puterea. Numai el știe când sa te ia și când să te lase pe pământ. Îți doresc sănătate și Dumnezeu să te binecuvânteze. Mulțumesc de sfat.

| monicavlada5 a răspuns (pentru Alexia999997777777777777):

Aaa. Ai mai spus că sunt făcute pentru 18+ și că e evident că cineva de 13 sau mai puțin nu o să înțeleagă dar sunt și oameni maturi in toată firea care inca se uită la așa ceva și nu își dau seama cat dăunează creierului. Alta e când faci dragostea cu persoana iubita și alta e când faci ce fac cei din filmele alea. Mi se pare dezgustător cat despre s**ul oral e foarte scârbos. Sper ca alți copii mai mici să nu-i ispitească dracu sau nici nu e nevoie s-ai ispitească că acum toate site-urile sunt pline cu așa ceva. Până și reclamele îți arată așa ceva. Penibil. Mi-aș fi dorit ca așa ceva sa nu se mai producă și să inventeze și mi-aș fi dorit că această mentalitate pe care o am acum sa o fi avut și atunci la 13 ani dar cum spui și tu ce poți să-i ceri la un copil de 13.

| Alexia999997777777777777 a răspuns (pentru monicavlada5):

Eu am vrut doar să îți transmit ideea ca nu trebui sa fi atât de aspra.
Dumnezeu ne iubește atât de mult încât ne iartă și ne tot iartă.
Contează alte lucruri,sa faci bine,sa ajuți.
Ma bucur ca ești o persoana credincioasa,dar nu este nici ok sa îl vezi pe Dumnezeu drept pedepsitor,la finalul acestei vieți cu siguranță nu o să treci în " iad" doar pentru ca te-ai uitat la filmele de adulți accidental sau cu propria voința, ci și dacă ai mințit, furat,făcut rele,omorât, etc.
Și o sa fie în balanta și aspectele pozitive : ai ajutat, ai fost drăguță, generoasa, etc
Într-adevăr ce vezi pe acele site-uri nu reprezinta și viața sexuala din real și sunt o porcărie.
Dar nu o sa dispară de cât în momentul când nu o să le mai acceseze nimeni.
Uită de aceea întâmplare, pur și simplu ai mai multa grija pe viitor la linkurile trimise de diversele persoane, pot sa fie și virusate.
O seara frumoasă!

| Alexia999997777777777777 a răspuns (pentru Alexia999997777777777777):

Atât de aspra cu tine**

| pufulescu0o a răspuns:

Trage aer in piept, bucura-te ca esti vie si sanatoasa si iesi din atmosfera asta mentala de secolul 16!

| Geass1 a răspuns:

Ai 16 sau 17 ani?
Ar fi bine să mergi la un psiholog cred că te-ar putea ajuta mai mult decât anumite răspunsuri pe aici. Personal, nu sunt religioasă, dar știu că în Creștinism nu este, teoretic om fără de păcat. Încearcă să te gândești la asta, poate mergi și la spovedit, dar musai la psiholog. Nu e de joacă cu obsesia ta față de păcat sau cu gândurile suicidale.
Îți doresc toate bune!

| monicavlada5 a răspuns (pentru Geass1):

Îți mulțumesc din suflet. Domnul sa te binecuvânteze. Am 16 din greșeală am scris. Menționez că am încercat și am scăpat de gândurile de hulă, mă rog lui Dumnezeu să nu-mi revină dar de imaginile 18+ și visele noaptea încă nu. Sper ca intr-o bună zi să scap de aceste gânduri. Nu pot merge la psiholog deoarece nu prea am posibilități. Însă cred nu sunt sigură că aș putea avea o tulburare-obsesiv-compulsiva.

| Ilo003 a răspuns:

Buna
Îmi poți scrie pe Instagram dacă vrei sa vorbesti.
(elena.gurea)