| girada79 a întrebat:

Am pornit cu mama la un eveniment cultural, dar pe drum mama avea treabă pentru câteva minute și am rămas într-un loc sigur. După ce a plecat mama, la nici două minute, apare un cetățean în stare avansată de ebrietate, mă cuprinde și mă sărută, într-un cuvânt,,, MĂ SUFOCA!" Pornesc căruțul să plec, el după mine încercând să mă împingă, dar aceste cărucioare, dacă sunt cuplate pe motoare nu merg împinse și cred că acest aspect a fost avantajul meu că n-a putut să mă ducă unde dorea. De atâtea agitație loveam maneta și bateria mi s-a oprit, piciorul drept mă durea și tremura. Agitat și plin de spasme musculare încerc să mă apropii de trecători să mă ajute să scap de individ, ating două fete cu mâna, dar în zadar. Fac cu mâna la două magazine fără nici un rezultat. Văd un vecin și cred că e scăparea mea, dar mă ignoră. O doamnă intră în vorbă cu el și mă întreabă dacă sunt Ionescu și răspund afirmativ, iar individul o întreabă ce să facă cu mine și-i spune să sune familia și dumneaei spune că nu știe numărul și la 112 n-are credit, ori la urgență nu-ți trebuie credit. Când am auzit de 112 și mai tare m-am agitat. Pleacă doamna, apare mama și coșmarul se termină.

Concluzia acestei întâmplări este că trăim într-o societate care nu este educată să se poarte cu o persoana cu dizabilități. Ar trebui să fie programe de informare iar oamenii să știe că anumite afecțiuni în situații de stres dau stări de agitație și spasme. Asta nu înseamnă că suntem agresivi, ci doar așa ne manifestam în situații stresante.

Voi m-ați fi ajutat?

Răspuns Câştigător
| 1997onur a răspuns:

Miași fi dat și inima chiar dacă nu te cunosc și știu ca meriți sa trăiești dar mai întâi îl loam pe scârbă aia de om la niște șuturi Dumnezeu a scos-o pe mama ta la timp altfel Doamne ferește am citit îngrozit ce ai pățit și mă întrebam din nou cum un om poate fi atâta de nepăsător cu un alt om care chiar are nevoie de ajutor cu adevărat cum sa nu sari în ajutor când vezi asa psihopați pe străzi

| girada79 explică (pentru 1997onur):

Ajută pe oricine că eu n-am fost ajutat.

| 1997onur a răspuns (pentru girada79):

Bine : ) ma bucur cu adevărat ca ai scăpată și nu ai nimic și nu ai pățit ceva

12 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Mama are o resposabilitate mann,nu poti sa ai treaba avand un copil paralizat in carucior,ea e de vina,sa nu te superi dar e adv, cat despre societate, societatea vrea doar sa te subjuca, sa iti bata joc de tine, sa te umilieasca

| girada79 explică (pentru RAY):

La 42 de ani nu mai sunt copil și în plus cum putem vorbi de integrare în societate a persoanelor cu dizabilități fără a încerca un minim grad de independență?

| RAY a răspuns (pentru girada79):

Știi prea bine cum e la noi

| girada79 explică (pentru RAY):

Sigur că știu.

| RAY a răspuns (pentru girada79):

Și eu am pățit la fel de multe ori, lumea e rea uracioasa

| girada79 explică (pentru RAY):

Ai dizabilitate?

| RAY a răspuns (pentru girada79):

Gen când am fost internat la spital sau na în viata de zi de zi și anexitatea și depresia e grea sa știi

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca te-as fi cunoscut, si stiam ca persoana respectiva nu are nici o treaba cu tine, da.
Dar daca eram un simplu trecator, nu as fi inteles scena, nu as fi stiut cum esti tu in mod normal.
Populatia in general nu e pregatita pentru situatiile mai deosebite. Nici macar pentru primul ajutor in caz de accidentare sau criza epileptica nu stie mai nimeni ce sa faca. Eventual sar cativa inculti "binevoitori", care mai rau fac.
Singura rezolvare realizabila, este sa nu mai fii lasat singur in zone in care ai putea fi vulnerabil. Banuiesc ca statul ofera o indemnizatie de insotitor, tocmai pentru a evita aceste situatii. Insotitorul tau nu ar trebui sa te lase singur in public.

| 1997onur a răspuns:

Omul ăsta nu este ghinionist nici nu are treaba ce spui tu acolo ești bolnav rău cum sa nu sari în ajutor când vezi asa psihopați pe străzi? Cum să-l lași sa pățească ceva din cauza la un bolnav nenorocit nu sunt oamenii adevărați în societate sunt plini de lacomi se psihopați care se lega de oamenii nevinovați de unde dracu ai scos tu ca este el ghinionist nu te mai leagă de el aiurea.

| 1997onur a răspuns:

Ma jur pe Dumnezeu ca chiar îmi dau și inima pentru oricine chiar dacă nu-l cunosc pe acel om dacă știu ca este nevinovat și știu ca merită sa trăiască eu am trăit destul am văzut pe toate sunt mulțumit cat am trăit pe pământul ăsta. mulțumesc pentru funda dar nu era nevoie nu am treaba cu fundele astea nici nu-mi pasă de ele frate ai grija de tine și ia-ți un spray la tine orice nu mai umbla frate fără ceva la tine uite așa dai de toți psihopați și bolnavi fără sa ști și uite se ia tine fără sale faci nimic