| Klaudiu1989 a întrebat:

M-am uitat printre intrebari de curiozitate si am descoperit ca mai nou societatea are o problema mare: inceperea vietii sexuale devreme. Toate intrebarile stupide din punctul meu de vedere, sunt o baza puternica contra inceperii vietii sexuale.
Nu sunt impotriva inceperii vietii sexuale la 14-15-16 ani(dupa cum spun ei/ele) in totalitate, doar ca acei copii inca necopti la minte necesita mai multa informare despre tot ce inseamna sexualitate, inclusiv din scoala, prin introducerea educatiei sexuale.
Imi este frica ca peste 5 ani, fiica mea va incepe viata sexuala in baia liceului si fara prea mult discernamant... ceea ce nu este deloc bine. Lipsa preludiului si dragostei "pe bune" va avea efecte psihice in viitor cu siguranta.
Chiar daca o sa discut cu ea despre asta si o voi informa despre tot, cum pot avea o siguranta in plus ca se va evita sa se intample astfel de chestii? Vreau niste pareri.

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

O supraveghezi si controlezi din umbra, asa cum ar trebui sa faca orice parinte normal, ca sa stie ce face copil lui tot timpul.
Nu putem sa le ingradim libertatea, dar trebuie sa stie ca au o limita si trebuie sa cunoasca ce este rau si ce este bine, ce au voie si ce nu.

Ii faci educatie sexuala acasa si-i explici importanta vitala a purtarii prezervativelor, fiindca SIDA, HPV si hepatitele B si C se intind exponential printre tinerii care fac sex neprotejat, gandind ca-i musca prezervativul ala de puta si nu-l poarta, dar se contamineaza si apoi sufera pe viata.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cere pareri la biserica
ei sunt cei care s-au impus vehement oricarei forme de educatie sexuala in scoli.

| Klaudiu1989 explică (pentru suntserios):

Niște incuiați. Au creierul atrofiat.

| Freya1 a răspuns:

Pe lângă educația sexuala ce ar trebui sa însemne ceva mai mult de "uite,asta este un absorbant" sau "uite,asta e în prezervativ",trebuie și educația de acasă.Iar când spun educația de acasă nu ma refer la genul ala de părinte cu, care copilul nu vorbește niciodată nimic de frica, jena sau pentru ca părintele nu își face timp dar intr-o zi îl cheamă sa ii spună despre sex și mai mult îl jenează.Ma refer la prietenia dintre copil si părinte când și părintele și copilul pot vorbi deschis, au încredere unul în altul și își comunica dubiile sau curiozitățile.
Deci, cu alte cuvinte "fi prieten cu copilul tau".

Bun.Alt aspect tine de cu cine și cum își începe viata sexuala.
Dacă o face pe la 16 ani da, poți sa spui ca avea lucuri mai bune de făcut, dar totuși nu e chiar asa catastrofal dacă persoana cu, care o face e apropiata vârstei, are o relație cu persoana respectiva și se protejează împotriva bolilor sau a sarcinii.Si cred ca asta poți sa ii comunic și copilului.

| 199onur7 a răspuns:

Si ei sunt conștienți de asta stai liniștit frate o fac pe proști sale meargă bine săle fie bine crezi ca ei nu știe riscurile? Problemel care pot apărea frate? Știi totul sunt conștienți de faptele lor și sper sa șile asume sa nu faca copii pe bandă rulantă apoi sa nu-i mai poată crește si sa-i dea la orfelinate si acolo copii sunt batuți maltratați suciți asta este problema cu Adevărat ca de tras șio rupe toți cu cine prinde și apucă păcat de copii ăia nevinovați care vin pe lume fără nicio vină...

| 199onur7 a răspuns:

Frate părinți lor le spune le explică dar ei daca vor so facă crezi ca poate cineva opri? Nu frate nu-i oprește nimei ei sunt foarte foarte conștienți de tot dar tot o fac căci asa vor ei asta vor ei atunci oamenii ăia ce vina au ei? Ei îsi fac datoria de părinte da daca ei de la 14 15 16 vor nimeni nu-i poate opri sa facă prosti...

| Klaudiu1989 explică (pentru 199onur7):

Normal ca nu ii poate opri nimeni.Nu sta niciun parinte tot timpul cu copilul.Cand imi va cere sa duca singura acasa la un prieten/prietena, deja stiu ca este timpul sa o invat tot ce se poate intampla. Daca ea vrea sa faca sex de la 15-16 ani, nu o pot opri, dar macar sunt impacat cu gandul ca am invatat-o tot.