| Madayna a întrebat:

Ma grabesc sa vorbesc si o dau in balbaiala, a inceput sa-mi fie frica sa mai deschid o conversatie, imi place foarte mult sa comunic cu ceilalti, sa povestesc dar imi e frica. Din cate am observat cand cunosc pe cineva nou nu ma balbai, dar dupa un timp incepe sa-mi fie frica sa mai comunic. Am zis ca anul care vine sa merg la logoped. Ce sfaturi imi dati in legatura cu balbaiala mea?

Răspuns Câştigător
| zurick a răspuns:

Pe mine ma intreba cineva ceva si eu incepeam brusc sa rad laughing (si asta oriunde si oricand)
Frica este doar un obstacol si treptat il poti evita. Daca vei merge la logoped sau la un psiholog va fi un pas inainte.
Trebuie s-ai mai multa incredere in tine, sa-ti stii atat calitatile cat si defectele.
Oricum fiecare teama are o cauza.Madayna te-ai gandit care a fost sau care este cauza? Ai fost asa dintotdeauna sau brusc asa ai devenit?

| Madayna explică (pentru zurick):

Nu am fost asa dintotdeauna, dar tot de mica am inceput sa ma balbai, doar ca atunci nu prea realizam si nu ma stresam din cauza asta dar acum ma afecteaza pentru ca imi doresc sa comunic mult.

| zurick a răspuns (pentru Madayna):

Te-ai gandit ca te balbai deoarece n-ai destula incredere in tine?

| Madayna explică (pentru zurick):

Se poate sa fie din cauza asta pentru ca sunt si timida, nu sunt asa dezghetata.

| zurick a răspuns (pentru Madayna):

Da ce te face sa n-ai increderile in spusele tale?
Tie frica sa nu spi ceva neplacut sau gresit sau ce?

| anonim_4396 a răspuns (pentru zurick):

Razi aiurea sau doar la comanda?

| Madayna explică (pentru zurick):

Imi e frica sa nu ma balbai, sa spun ceva gresit sau neplacut nu mi-e frica. Doar ca ma grabesc si ies cuvintele anapoda.

| zurick a răspuns (pentru anonim_4396):

Niciodata nu rad la comanda. Oricum era misto atunci cand radeam din orice acum nu prea rad...

| zurick a răspuns (pentru Madayna):

Tie atat de frica sa te balbai incat chiar asta se intampla, daca nu ti-ar mai fi nici nu cred ca s-ar mai intampla.
Si inca ceva nu te mai grabi vorbeste lent daca cineva vrea sa te asculte o sa astepte.

| anonim_4396 a răspuns (pentru zurick):

Acum serios, sa zicem ca ne intalnim pe strada, sa zicem, si te intreb ceva te bufneste rasul inopinant?

| Madayna explică (pentru zurick):

Ma grabesc pentru ca zic sa nu astepte nimeni dupa mine. O sa incerc sa fiu mai relaxata si sa vorbesc mai calm.

| zurick a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu.Daca ne intalnim in trecut da.

| zurick a răspuns (pentru Madayna):

Pai gandeste-te ca daca nu dorea sa vorbeasca cu tine fugea repede si departe si-ti spune ceva ca sa scape de tine, dar daca il vezi ca e in fata ta inseamna ca doreste sa te asculte.
Sper ca vei rezolva aceasta problema :-D

| zurick a răspuns (pentru anonim_4396):

Intalneam*

| anonim_4396 a răspuns (pentru zurick):

Sa inteleg ca nu mai ai 12 ani, ai 13 acum, te-ai maturizat, asa-i?

| zurick a răspuns (pentru anonim_4396):

NU.
Si nici nu vreau asta.
Pur si simplu am inceput sa constientizez ceva despre mine (nu intru in amanunte)

| Madayna explică (pentru zurick):

Oricum iti multumesc pentru sfaturi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce eşti rău cu ea?

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

sad

| zurick a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce crezi ca sunt genul de copil care se crede ceea ce nu e?
Scuze Madayna ca am plecat de la subiect

| anonim_4396 a răspuns (pentru zurick):

kiss Inseamna ca esti pe drumul cel bun thumbs up

| Madayna explică (pentru anonim_4396):

Care este rostul discutiei?

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eh, lasa ca nu se supara, e fata isteatawinking

| zurick a răspuns (pentru Madayna):

Oricand :-D

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Okesad

| zurick a răspuns (pentru anonim_4396):

Tot vreau sa stiu de ce crezi ca sunt acel gen de copil care se crede ceea ce nu este?

| zurick a răspuns (pentru Madayna):

Imi cer scuze, Madayna
Dar stai linistita nu este nici o problema happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru Madayna):

Nu doar tu treci prin asa ceva, toti am trecut prin asta si trecem prin asa ceva, eu si acum imi pierd, cateodata, ideea, am intrebat un doctor despre asta, i-am explicat ca si cand eram mai mic de varsta pateam mai rau, mi-a spus ca este din cauza lipsei de concentratie, atunci cand vorbesti despre ceva trebuie sa fi concentrat asupra acelui ceva, nu sa-ti zboare mintea cu sorcova

| anonim_4396 a răspuns (pentru zurick):

Daca a lasi un pic de timp am sa-ti raspund, bine?

| zurick a răspuns (pentru anonim_4396):

Da happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pardon, a lipsei de concentrare

| anonim_4396 a răspuns (pentru zurick):

Vezi tu zurick, de-aia te respect eu, ca esti intelegatoare kiss

34 răspunsuri:
| Brâncuşi a răspuns:

Bună Mădălina, nu este o ruşine să nu mai comunici cu cineva dacă te bâlbâi ai emoţii, eşti timidă, e normal. Încearcă să fi calmă, sigură pe tine şi să fi mereu cu zâmbetul pe buze, apreciez persoanele sociabile. Nu ai ce să cauţi la logoped de la o bâlbâială, acolo din câte ştiu te duci din cauza unei defecţiuni a pronunţiei.
O zi frumoasă!

| Doctorfishadi a răspuns:

Si eu am aceeasi problema, idem.Si eu ma gandeam sa ma duc la psiholog. Daca ma concentrez si vorbesc mai lent omai reduc. Faza tare este ca daca ma pui sa cant sau sa citesc nu ma balbai la fel de mult, chiar deloc.Dar cand vorbesc cu cineva parca o iau razna cuvintele, asta se intampla mai des la persoanele noi pe care nu le cunosc de multa vreme.Nu sunt limbut, rarait pot articula fiecare sunet dar na degeaba.O alta faza tare este ca problema a aparut in urma cu 3 ani cand mi s-a spus ca am inceput sa vorbesc foarte repede.Pana atunci nu aveam nimic.Sa fi fost un soc ceva nu stiu! Sunt o persoana inteligenta, dar.....cand vorbesc cu cineva incep blllllllbll. Funda si incearca cu psihologul sau autocontrol!

| GhostRiderr a răspuns:

Lasa rusinea la o parte si fa-ti curaj.>! si dupa ce te obisnuiesti sa comunici nu mai este tare dificil!