| anonim_4396 a întrebat:

Ma numesc adina si sunt in clasa a 5 a la una dintre cele mai bune scoli din judet... din pacate am o colega care ma necajeste...este tocilara, ma sufoca, se tine mereu dupa mine si nu ma lasa in pace.si problema e ca mama o adora si tot timpul mi-o da exemplu. daca eu iau de ex. un 9 si raluca (respectiva colega) ia 10, tot timpul zice: vaaai ca raluca poate si tu nu poti...si daca iau eu 10 si ea 9 si incep sa ma laud zice: dar nu ma intereseaza ce iau altii angry e absolut disperanta! si inca ceva. m-a obligat sa o chem pe aia la ziua mea ca altfel nu mi mai tin deloc ziua. ce pot sa fac? m am saturat si am impresia ca mama tine mai mult la aia decat la mine...si chiar vreau sa ma mut din scoala sa nu mai fiu in clasa cu ea.

6 răspunsuri:
| juniper a răspuns:

Nu ar trebui sa te compare, tu da tot ce poti si vorbeste cu mama ta despre asta, sa nu te mai compare cu altii.

| caramelitamia a răspuns:

Sa nu'ti pese! oh go on
Chestia asta o va dura pe mama ta, nu vorbi cu ea.
(un sfat cam prost, ar zice altii, dar eu asa fac )
aa, si n'o baga in seama nici pe aia cealalta.

| Alexandrinaa a răspuns:

E drept, mama ta nu ar trebui sa te compare, in primul rand, cu cineva. A-ti da exemple este bine, pentru a te motiva, dar tu esti tu, iar tu poate esti capabila mai mult la altceva, la care sigur o poti intrece pe colega ta. Este bine sa fii mereu in competitie cu ceilalti, dar mai ales cu tine. Spiritul competitiv este important. Mamei tale ar trebui sa-i spui: nu contest ca invata foarte bine, dar ea toceste si nu invata logic, iar eu nu trebuie sa-i copiez pe ceilalti. Fii inteleapta. Iar colegei tale spune-i frumos: foarte bine ca tu inveti, dar poate eu am alte activitati mult mai constructive (cine stie, poate tu te pregatesti deja de liceu si de fapt esti mult mai avansata! in optiunile tale)... Iti doresc rabdare cu mama, si tarie cu colega ta. kiss

| EAElena a răspuns:

Stai linistita probleme de genul acesta au majoritatea copiilor.Mama ta iti vrea doar binele si doreste sa te convinga sa dai si mai mult dandu-ti drept exemplu pe colega ta.

Incearca sa nu mai fii asa distanta cu Raluca, vorbeste cu ea dar doar strictul necesarhappy. Cand simti ca nu o mai suporti nu tipa la ea ci gaseste pur si simplu o scuza(ai putea sa vezi ce ii place si ce nu sa faca, iar in momentele cand vrei sa scapi de aceasta ii propui o activitate care nu o incanta). Astfel te vei intelege mai bine cu mama ta deoarece aceasta va fi multumita ca esti prietena cu o fata desteapta, care ia numai note bune si vei reusi sa scapi si de colega ta sufocantahappy. Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Explica-i mamei tale ca asa ceva nu se poate, spune-i ca te deranjeaza, inventeaza un motiv, fa-ti alta prietena.

| anaviolani a răspuns:

Draga Adina,
Tu te afli in competitie cu tine insati! Nici n ar trebui sa te intereseze notele decat ca fapt divers! Statisticile arata ca toti tocilarii din scoala sau facultati n au ajuns bine! Tocilarii si nu pasionatii! Adica invatand pe dinafara nu pot fi ulterior in viata creativi, sa aplice cu succes ce au invatat! Un exemplu! Faci pian sa zicem. Nu trebuie sa mergi la concerte dar daca in viata vei fi pusa in situatia sa tii un speach despre educatie si il vei personaliza cu o melodie din filmul Sunetul muzicii cantata la pian, vei parasi sala in aplauze! Vor veni sa te felicite dintre colegi, sefi, si posibil si necunoscuti! Poti sa te alegi cu o marire de salariu dar si cu o noua cunostinta, poate chiar viitorul sot daca nu ai fi maritata!
Sfatul meu e sa o rogi pe mama sa te sustina in demersul tau de a invata cat poti si sa nu te mai compare cu acea colega! Daca te iubeste! Cum spune si Marele Will Shakespeare intr un sonet: Si totusi eu o cred la fel de rara, Cum spun si cei ce mint cand o compara! Pentru mama trebuie sa fii unica! Daca nu te sustine in acest demers schimba scoala! Destinul e in mainile tale! Bravo! Esti lucida si ai intrezarit cea mai buna solutie! Suuces!