| anonim_4396 a întrebat:

Mai exista cineva care este obligat sa isi continue studiile? eu asta aud non stop.si ai mei nu inteleg ca vreau sa lucrez! ...nu sa merg la postliceala aia de la mine din oras.
Pur si simplu disper.Cred ca de aia si scriu aici ca nu obisnuiesc sa fac asta. Ce parere aveti? eu una m-am saturat sa aud non stop aceleasi lucruri si mai sa fiu luata pe sus si obligata sa merg sa ma inscriu de parca nu am nici un cuvant de spus asupra viitorului meu

Răspuns Câştigător
| KaterinkaBoy a răspuns:

Unii se roaga pentru ocazia de asi continua studiile.Du-te la scoala ca nu te omoara.Mai multe studii deschid mai multe usi in viata.Ce crezi ca o sa faci in viata doar cu liceul.Mergi la facultate, postliceala sau oriunde poti invata ca Romania are destui care au doar liceul si mor de foame sau traiesc din somaj.

| cociumbaka a răspuns (pentru KaterinkaBoy):

Dar aici e o postliceala de 2 bani...cand au chef elevii merg cu profesorii la tigara...asta ce scoala e. daca fac, fac o facultate, atunci cand imi permit sa o platesc. dar nu postliceala.Bacul e luat. Pot merge oricand. Dar vreau sa am si banii mei. Ca eu stiu cum a fost pana acum.

| KaterinkaBoy a răspuns (pentru cociumbaka):

Pai in acest caz ai doua variante dupa cum vad eu lucrurile.Fie te angajezi cat mai curand, muncesti timp de un an si faci economii, si cu banii stransi gramada platesti facultatea.Fie mergi acum la Facultate si te angajezi cu jumatate de norma, tura de noapte sau ceva in acest gen.Sincer sa fiu iti recomand prima varianta fiindca daca te-ai angaja cu jumatate de norma posibil sa nu-ti ajunga bugetul.Dar trebuie sa fi hotarata si sa strangi bani pana la ultima moneda, iar odata intrata la facultate sa inveti nu gluma.Beneficiile sacrificiului le vei cunoaste dupa terminarea facultatii. Orice vei face iti urez succes si sper ca vei intra la o facultate buna odata ce strangi suficienti bani, iar mai apoi vei avea o cariera stralucita.Bafta!