| razadeluna a întrebat:

Mama nu vrea sa cumpere un cuptor cu microunde, ca zice ca nu-s bune razele ce le emite, se spune ca pot produce cancer! ce parere aveti?

7 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Un cuptor cu microunde performant costa in jur de 350 roni si merita (sunt si mai ieftine, depinde ce poti face cu ele). Cancer poti face si fara sa ai microunde avand in vedere ca tot ce mancam este poluat, deasemeni de la tv, calculator, telefon mobil, de la gazele de esapament, etc... Poate mama ta nu are banii necesari si atunci nu e cazul sa o presezi ci sa o intelegi.

| User a răspuns:

Nohoh go on daca ar fi sa ne luam dupa astea am trai in padure... aproape toate aparatele electrocasnice sau electronice emit radiatii. crezi ca tv-ul sau calculatorul nu emit astfel de "raze". Nimic nu mai e sanatos in ziua de azi.

lolita
| lolita a răspuns:

Nici telefonele mobile nu sunt bune, nici privitul la televizor etc cuptorul cu microunde este forte eficient can descongelezi ceva sau incalzesti anumite produse. nu este indicat sa-l utilizezi pentru a face mancare.

| cretzufinish a răspuns:

Cancerigen este si pretiosul gratar mancat cu pofta. Vestitul cuptor cu microunde mareste rapid temperatura apei, grasimilor si altor cateva substante continute in mancare, printr-un proces numit incalzire dielectrica. Moleculele de apa se rotesc extrem de rapid tocmai datorita curentului electric generat de microunde. Aceasta miscare creeaza caldura. Problema este ca o incalzire la nivel molecular afecteaza lichidele si alimentele. Un alt mit al microundelor era faptul ca diminueaza conentratia de vitamine din produse, dar prin fierbere, prajire, oparire are acelasi efect. La fel si cu enzimele. Deci orice aliment poate fi nesanatos preparat necorespunzator. Cu toate acestea eu folosesc cuptorul cu microunde.

| EUSIATIT a răspuns:

Offfffffff m am saturat de tot felul de pareri. daca este sa ne luam dupa ei... nu ar trebui sa mai cumparam nimic sa traim ca in EPOCA de PIATRA asta e parerea mea dar ei cei...multi din parlament sa ti umfle salariile. IN strada asta ne amai ramas

| Oktavian a răspuns:

Ca nu e adevarat

Răspuns utilizator avertizat