| userE a întrebat:

Motive pentru care merita sa traiesti!
sunt multe motive care ar da valoare vietii, si acestea sunt mai jos.
in primul rand, tu care esti intr-o perioada de depresie, ai pierdut multe lucruri, nu mai ai nici un chef de nimic, toate s-au ruinat, gandeste ca:
- multi in lume, bogati sau saraci, sunt in spitale si asteapta cu sufletul la gura, un donator de (ce au ei nevoie), vor sa traiasca au pofta de viata nu isi doresc sa se termine asa de repede, ar pleca din lumea acesta, cu durere.ei pur si simplu vor sa traiasca si au dreptate" viata trebuie traita" asa cum este ea.
de ce daca esti sanatos sa iti doresti un lucru atat de cumplit? gandeste-te ca ai familie ai lasa durere in urma ta. ti-ar duce dorul, s-ar gandi cu drag la tine de ce sa pierzi o viata care e atat de frumoasa care poti sa o faci cum vrei tu? daca nu ai pe nimeni, inseamna ca trebuie sa lupti de unul singur si in viata sunt urcusuri si coborasuri " eroii cad dar se ridica".
va rog frumos TPU sunteti multi intelectuali pe forum nu treceti cu vederea. un mesaj bun ar ajuta multe vieti si ati aduce bucurie in inimile multora, cat si familiilor lor
in acest mesaj am dorit sa fac doar bine, doar cu scopuri bune

Răspuns Câştigător
| FataCuChitaraMunților a răspuns:

Şi când nu mai ai motive? Şi pe nimeni în jurul tău? Te ridici singur, dar nimeni nu vede.Toţi râd, îşi bat joc şi nici măcar nu ştiu ce ai tu pe suflet.Şi mai rău de-atât e că nu poţi ştrege trecutul.Râmâi cu amintirile întipărite în minte şi te întrebi dacă se va termina vreodată tot acest haos.Şi suporţi minciuni, batjocură, falsitate, tot ce e mai rău.Şi vezi că după toate, încă eşti aici...Te întrebi cum de mai rezişti.Dar răspunsul vine din interior.Pentru că eşti suficient de matur, încât să accepţi viaţa ca atare, numai laşii renunţă.

4 răspunsuri:
| Ea12345 a răspuns:

Inteleg intentia, dar nu prea inteleg modul de formualre. Ai dreptate, sinuciderea e uneori prostie curata. Eu cand am o problema inchid ochii si ma gandesc ca in acea secunda se nasc mii de copii, se casatoresc mii de oameni, se indragostesc, sunt fericiti, fac dragoste. Se intampla atatea lucruri intr-un timp atat de scurt, incat nu ar trebui sa avem timp sa ne gandim la sfarsit.

| Chris a răspuns:

Nu prea înțeleg; aceasta se vrea a fi o 'întrebare motivațională'?

| TooNight a răspuns:

Stai calm ca nu moare nimeni...Si daca se va intampla ceva, mesajul tau il va ajuta, dar nu prea mult, deoarece cel mai probabil s-a gandit deja la aceste motive si nu le-a bagat in seamahappy.

| userE explică:

Salut
cand cineva trece printr-o depresie, el vrea sa traiasca, dar dezamagirea il chinuie. in fiecare moment.Se intreaba: merita sa mai traiesc? Si pana ajunge la un rezultat final dureaza ceva timp. E o boala urata, dar care se poate vindeca cu ajutorul ''motivelor bune''. Eu am trecut prin asa ceva si de fiecare data cand ma napusteau ganduri urate, cautam pe net, ''motive pentru a trai'', si m-au ajutat sa merg mai departe. ce au scris altii m-a ajutat si m-a incurajat. Cineva pur si simplu avea prea multe motive pentru a trai(ceea ce m-a ajutat si pe mine sa gandesc pozitiv).

| FataCuChitaraMunților a răspuns (pentru userE):

Şi când nu mai ai motive? Şi pe nimeni în jurul tău? Te ridici singur, dar nimeni nu vede.Toţi râd, îşi bat joc şi nici măcar nu ştiu ce ai tu pe suflet.Şi mai rău de-atât e că nu poţi ştrege trecutul.Râmâi cu amintirile întipărite în minte şi te întrebi dacă se va termina vreodată tot acest haos.Şi suporţi minciuni, batjocură, falsitate, tot ce e mai rău.Şi vezi că după toate, încă eşti aici...Te întrebi cum de mai rezişti.Dar răspunsul vine din interior.Pentru că eşti suficient de matur, încât să accepţi viaţa ca atare, numai laşii renunţă.