| chiftelutacrocanta a întrebat:

N-am baut alcol de vreo 3 luni si am decis sa ma las defenitiv de alcol si sa nu beau nici de revelion, oare cum o sa arate viata mea fara alcol? Dependenta mai este sau a trecut oare?

3 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Una foarte ok, la fel cum o sa fie a mea fara dulciuri, coca cola, sprite, chpsurii, fast food etc
eu beau extrem de rar, cu alccolul nu ajungi departe in viata

| PersonajFictiv a răspuns:

Trece dupa o anumita perioada de timp, dar se poate intoarce oricand iti pierzi controlul, fiind o dependenta trebuie sa fi foarte atent ca sa nu aluneci iar in groapa din care ai iesit.
Uite o scena care mi-a placut din House of Cards :

http://m.youtube.com/watch?v=6ejPqVA2XBM

Cat despre viata ta, depinde de tine.Tu o sa fi sanatos, daca esti sanatos poti sa gandesti mai clar si poti face mai multe lucruri.
O sa te simti mai stapan pe tine, mai puternic pentru ca ai invins o dependenta.
Iti urez curaj sa schimbi ce trebuie in viata ta si calm cand vine vorba de cele ce nu le poti schimba.
Multa bafta.

| leapșa a răspuns:

Daca erai dependent, viata ta va fi cam trista. Dar lasa-l, da-l incolo.