| lori15 a întrebat:

Neata!
Dati-mi si mie imformatii despre Cartea Junglei happy Adica : autor, editura, anul a paritiei si prezentarea cartii
Un link ceva? dar sa fie in romana ca eu am gasit in engleza!

Răspuns Câştigător
| Rukhsandra a răspuns:

Neata si tie :)
Cartea junglei (1894) este o culegere de povestiri scrise de renumitul autor Rudyard Kipling, în perioada în care a trăit în Vermont. Toate povestirile fuseseră publicate anterior în reviste între anii 1893-4. Cea mai cunoscută parte cuprinde trei povestiri despre aventurile unui „pui de om" abandonat, Mowgli, crescut de lupi în jungla indiană. Probabil, cele mai cunoscute dintre celelalte sunt "Rikki-Tikki-Tavi", povestea unei viteze manguste, şi "Toomai al elefanţilor", povestea unui tânăr îmblânzitor de elefanţi.
A doua Cartea Junglei a urmat în 1895.
Cartea junglei este folosită ca o carte motivaţională pentru micii cercetaşi, membrii tineri ai mişcării cercetăşiei. Această utilizare a universului cărţii a fost aprobată de Kipling în urma cererii directe, trimisă scriitorului de Robert Baden Powell, întemeietorul mişcării cercetaşilor.
http://www.ishop.ro/carte/Cartea-junglei-_Rudyard-Kipling_28721.html

44 răspunsuri:
| CrYs_KrYs_1999 a răspuns:

Pff si eu am acelasi caiet si trebuie sa-l fac ca profa de romana e diriga ca de nu, nu il faceam e o prostie si iti da o mare bataie de cap

| AriAnA25 a răspuns:

Si eu am chinu' asta de caiet tongue si e destul de greu big grin Toto la partea asta am ajuns si eu happy

| XSmokerxx a răspuns:

Si eu la fel acelasi caiet de vacanta.

| MaskedMan a răspuns (pentru anonim_4396):

Da happy Imagine potrica inseamna o imagine in miscarebig grin.Alerga fericit, Necheza vesel, si batea din copite, Scrie asta big grin

| Rae21 a răspuns:

Am si eu caietul ala... Este muult mai usor decat caietul pe care l'am avut eu anul trecut. Am facut exercitiul asta, da' nu gasesc editura. Someone help me! big grin

| Caprescu_Andreea_1998 a răspuns:

Si eu am cautat pe net si am gasit aceleasi lucruri big grin doar ca nu am gasit editura!

| mondici a răspuns (pentru anonim_4396):

Da imagine care se miscawinking

| Xd_Eddy_1996 a răspuns:

Neata. As dori si eu informati despre prezentarea carti Cartea Jungleihappy

| Xd_Eddy_1996 a răspuns:

Vreau si eu prezentare carti la:Carte Junglei!happy

| Andrei_Salas_2000 a răspuns:

Off cate probleme cu caietul asta pentru vacanta

| Grecu_Vladutz_1996 a răspuns:

Am si eu porcaria aia de caiet da am si de mate mai tampit ala Clubul matematicienilor crying( ma omoara cu zilee

| shutup13 a răspuns (pentru anonim_4396):

Il am si eu rolling on the floor)

| georgianageo2010 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu e greu e doar foarte naspa

| georgianageo2010 a răspuns:

Editura Cartex 2000