| anonim_4396 a întrebat:

Niciodata nu am inteles de ce oamenii incurajeaza o minciuna, prostia, rautatea, marlania.

Detest oamenii care " te injur ca asa mi-a zis x sa o fac"
Detest oamenii care fara sa ma cunoasca ma judeca, ma critica
De ce esti atacat de ceilalti, doar pentru ca o persoana spune ceva, iar acele persoane asculta doar o singura opinie si o iau de buna?

2 răspunsuri:
| zurick a răspuns:

Pentru că există prostie în lume.Ca să ajungi mare pe scara socială trebuie să te agăți de persoana importantă dacă înțelegi ce vreau să zic.Atunci nu mai contează părerea ta contează doar părerea celui mai sus decât tine și pe care tu o urmezi ca să ajungi sus.Nu mai conteaza sa spui adevarul, sa incurajez doar bunăstarea contează ca ceilalți să aibă o părere bună despre tine (care este bazată pe minciună, răutate etc)Ei de asta se comportă așa acele persoane și da știu că gândesc prost da na... Oricum nu te schimba pentru nimeni, spune adevărul mereu chiar dacă doare.Ce vrei efectul de turmă...
Sper că ai înțeles ce-am scris și multă grijă să nu fii și tu o oiță din turmă.
Baftă!

| sublime89 a răspuns:

Prostul va fi tot timpul cel care se va da mai destept decat altul, si nu poate face asta decat atacandu-l cum stie el mai bine. De fapt, aproape toti oamenii au tendinta de a se da mai destepti decat altii. E in firea noastra competitia. Rareori o sa ai ocazia sa vezi un om ca isi recunoaste inferioritatea fata de altul. Avem o mandrie prea mare.