| SpikLo a întrebat:

Nu stiu ce sa fac :-s am inceput scoala destul de prost la unele materii mai exact chimie/geografie/istorie...

Am luat cate o nota mica la fiecare. profa de chimie e foarte dura cu noi daca gresim ceva la tabla urla si ne intreba daca ne batem joc de ea....la istorie nu ne prada.el doar ne explica la clasa si dupa test...iar la geografie la toti le-a dat un test dar eu nu am fost la scoala pentru ca am avut o problema si cand ma ascultat, m-a pus sa arat cate ceva am stiut dar mi-a mai dat o intrebare si nu am stiu si mi-a dat nota mica.

Notele pe care le-am primit au fost urmatoarele: 4 istorie 5 chimie 6 geografie

Nu am mai avut note asa mici niciodata in catalog si maine vine mama la scoala si nu stiu ce reactie o sa aiba mai mult ca sigur una negativa chiar daca la restul materiilor am note mari (10 romana 8 matematica 8/9 fizica si desen/muzica/civa 10 )

Ce as putea faca? Adevarul ca la istorie mi-am spalat pacatele si am luat un 10 dar inca nu mi-a trecut nota in catalog...adevarul ca mai este timp sa imi repar notele dar nu stiu ce o sa ii spun mamei maine cand o sa ma intorc de le scoala.

Ce pot sa ii spun?

3 răspunsuri:
| Pufulinna a răspuns:

Pai explica-i cum ne-ai explicat si noua, explica-i metodele profesorilor de predare, iar tu daca zici ca la istorie sau la ce ai precizat tu ca nu faceti nimic, ia manualul ca de aceea il ai si rezuma-ti lectiile din caiet, si mai ia si cate o notita cand va mai zice profesorul. Nu te alarma si invata, fii activa la ora, iar profesorii vor remarca asta si vor vedea ca esti dornica sa-ti scoti notele.

Răspuns utilizator avertizat
| SpikLo explică:

Mersi pentru sfat dar:
1)Sunt baiat laughing)
2)Profesorul de istorie vorbeste foarte repede si nu am timp sa scriu.
3)Daca ii voi spune mamei o sa vina la scoala si o sa faca scandal si nu stiu ce si nu vreau dupa profesorii sa aiba pica pe mine.