| MistarGoGu a întrebat:

Voi credeti ca " Justiția Divina " functioneaza? Poate Dumnezeu pedepsi atât de DUR un părinte cat sa ii răpească fiinta cea mai dragă? Copilul? Oare criminalii, viloatorii, cei ce lasa lumea fara avere prin camatarie Sau înșelăciune patesc asta?

11 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pare din ce in ce mai tiran conturat acest dumnezeu in loc sa fie locul ala de alinare spirituala care ar trebui sa fie.

| Simpatic a răspuns:

Nu in toate cazurile este vorba de "justitie divina", daca am retinut bine din mersul meu la Biserica in copilarie, Dzeu nici nu intervine astfel, de aceea avem liberul arbitru, facem ce dorim dar suportam consecintele legii aici pe Pamant iar in 'Viata de Apoi', suportam consecintele faptelor noastre contra Universului, fapte pe care le-am facut voit, vom suporta consecinte spirituale si metafizice!
Mai exista aici pe Pamant ceea ce noi numim Karma, ceva de genul "bine faci, bine gasesti...rau faci...rau ar trebui sa ti se intample"
Unii scapa totusi de karma...atunci cand fac rau!
O definitie a conceptului de karma spune asa "karma este un concept religios și filosofic prin care fiecare activitate, decizie fizică sau spirituală are o urmare obligatorie, pozitivă sau negativă."

| StoicAnalysis a răspuns:

Eu cred in cauza si efect, sau "karma". Daca faci nasoale pe pamant, o sa ai parte de nasoale in viata, pentru ca asa o sa te stie lumea, de om rau, neresponsabil, ingamfat, etc. Si vei fi tratat ca atare. Daca Faci bine pe pamant, si esti vazut de oameni ca un om decent macar, o sa fi agreat de societate si vei prospera intr-o oarecare masura, depinzand de interesul tau.
E un sistem simplu daca stai mult sa te gandesti. Doar ca lumea nu prea isi bat capul cu chestii filozofice si atribuie treburile astea cu actiunea divina. Pe de alta parte nu as nega nici existenta unei divinitati, avand in vedere ca nu stim sigur daca exista sau nu, dar suna mult mai plauzibila teoria cauza-efect, decat ca exista un barbos omniprezent care da cu pedepse in stanga si in dreapta.

| Lupică27 a răspuns:

Sunt intamplari nefericite nu pedepse divine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu stiu pe un om care ducea o fată din vecini la scoală și a violat-o.
Nu a știut nimeni dar mai apoi băiețelul care i l-a născut soția lui avea autism.
Am văzut destule cazuri ca să fie simple coincidențe.

| Dragobeta a răspuns:

Nu oricarui parinte ii pasa de copilul sau. Vezi cazul recent cu tatal care si-a vandut copilul pentru 4500 lei. Sau, mai rau, tatii care isi violeaza fetitele (vazut la stiri).

| MistarGoGu explică (pentru Dragobeta):

Alea sunt cazuri de Psihiatrie deja! Rarități in comparatie cu marea masa de populație!

| CLaludiu1234 a răspuns:

Nu cred iti va muri copilul sau parinti, sau altcineva drag ca pedeapsa de la Dumnezeu fiindca ai păcătuit grav, cred ca dacă cineva moare, Dumnezeu stie cel mai bine de ce a murit aceea persoana sau probabil moare fiindca Dumnezeu nu a mai avut niciun plan cu aceea persoana

| Răpităînnori a răspuns:

Divinitatea poate pedepsi pe cineva dar nu văd moartea unui copil ca pedeapsă pentru părinte. Moartea cuiva se înscrie în capitolul destin nu pedeapsă pentru cineva.
Nu ştiu dacă scursurile înşirate de tine primesc vreo pedeapsă de la divinitate dar intră în atribuțiile unor instituții să îi pedepsească. Oricum intrând în categoria iadului ar fi în conflict cu cei care nu sunt în categoria asta.

| MistarGoGu explică (pentru Răpităînnori):

Hai sa iti spun o chestie de ce cred eu ca totusi functioneaza aceasta " Justiție Divina "! O colega de munca a bunicii paterne de prin zona Ploiesti era o turnatoare inraita la Securitate prin anii 50 - 60 "! O " damă " cu 5 clase intrată in " grațiile " unui securist ajutată sa termine " scoala si liceu " prin falsuri si ajunsă maistru-chimist la rafinarea Brazi de langa Ploiesti!
Prin datul ei din " goarna " a trimis in închisori peste 25 persoane cunoscuti ai bunicii mele, oameni fini ingineri, medici, copii de chiabur *( agricultori înstăriți )!
I-a murit la 18 ani un băiat de cancer iar fata la 29 s-a sinucis dupa O deceptie in dragoste cu un ofițer de armata din Bucuresti! " Doamna " si-a sfarsit si ea modesta viața la 52 de ani ani sub rotile unei locomotive in apropiere de Gara Ploiesti Sud! Ei? Am vazut personal mormintele lor *( mama, fiu si fiica ) intr-un cimitir din Ploiesti.

| Răpităînnori a răspuns (pentru MistarGoGu):

Şi-a meritat destinul. Într-adevăr, justiție divină. Deasupra tuturor este divinitatea.