| chiftelutacrocanta a întrebat:

O persoana te poate jigni doar prin cuvinte sau si prin limbajul trupului? De exemplu treci pe langa oameni si ei iti transmit oarecum parerea lor despre tine prin limbajul trupului, atunci nu te simti laudat/criticat chiar daca nu ai auzit parerea lor frumoasa/urata cu urechile si ai inteles-o cu privirea?

1 răspuns:
| Oprea_Adriann_1995 a răspuns:

După modelul dezvoltat de Dr. A. Mehrabian, în anii ‘70, comunicarea verbală reprezintă un procent de doar 7% din comunicare, la care se adaugă 38% comunicare paraverbală şi 55% comunicare nonverbală. Deci cea mai mare parte a mesajului e transmis prin gesturi. De unde reiese ca un om poate transmite un mesaj si fara sa foloseasca cuvintele, fie acesta chiar si unul jignitor.
Aici gasesti mai multe despre subiect: https://www.hellopc.ro/CONSILIERE/Comunicarea.html
Pa pa! :)