| gabriela a întrebat:

Oare dorul de ce nu se incadreaza la categoria boli? Dupa voi?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bolile se pot vindeca cu ajutorul unor medicamente. Sunt provocate de virusi si au legatura cu partea stiintifica a vietii.
Dorul apare in mod inevitabil, la oricine. Nu se poate trata iar stiinta nu-l poate tine departe de oameni.

3 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Daca ar fi boala am muri probabil pe capete.Gandeste-te numai la dorul celor care au ramas aici si au privit cum le pleaca copii afarasad
Eu as vota prostia ca boalabatting eyelashes

| Luori a răspuns:

Dorul este un sentiment. Se poate incadra in categoria boli doar pentru ca ar avea un asa zis "medicament ".

Bineinteles, prea mult dor strica. De aici se poate ajunge mai departe.

| chrystyna a răspuns:

Eu cred ca e boala sufletului, a inimii.Si ea nu se trateaza cu medicamente ca restul bolilor trupesti sa le spunem, insa poate aduce dupa sine multe boli adevarate.Cum ar fi depresia, anemia, sau multe altele. Unii adolescenti au ajuns chiar sa-si ia zilele din cauza asta(dorul parintilor plecati in strainatate, dorul iubitei/iubitului, dorul unei persoane care a plecat pe lumea cealalta, etc). Poate ar trebui sa fie numit boala, darcine s-ar ocupa de el? Ce doctor sa aiba specialitatea asta? Ce tratament sa fie administrat? Toti suferim de el la un mom dat, si tot noi stim cum sa-l facem sa treaca mai repede.Fie prin a revedea persoana de care ne e dor, fie prin a ne ocupa tp astfel incat sa mai uitam de el.