| Grunwaldmantuitorul a întrebat:

Cind dragostea se incadreaza in categoria pacatelor?

14 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Nu există păcate.
Dragostea e dragoste şi atât. O trăieşti sau nu, ţii cont de ea sau nu şi atât.

| Flav a răspuns:

Cand se afla la persoanele de grad 1 de rudenie.

| Bacemi a răspuns:

Dragostea nu e un pacat. Nici macar cand iubesti o persoana casatorita. Nu e un pacat!

| hominid dreak a răspuns:

Lasa-l draga zuli, e bolnav de dragoste.Acuma mai Valica intre noi:cand o freci la rece e pacat. E bine sa faci diferenta intre dragoaste si pasiune. Dragostea nu poate fi pacat, insa pasiunea te poate duce la pacat.Prin acest rationament, Zuly are dreptate.

| karellen a răspuns:

Cand e dragoste de argintiwinking. ca ramanem in categorii biblice si pacatoase

Răspuns utilizator avertizat
| Grunwaldmantuitorul explică:

Intrebarea mea este referitoare la DRAGOSTE. Ti-am bifat stupid Pt ca 'Incest, adulter, viol.nu au NICI o legatura cu intrebarea mea.

| darrio2007 a răspuns:

Idem zuly. Da-mi stupid daca nu iti convine dar asta este raspunsul.

| RainDrop a răspuns:

Hei tractoristule, zuly are dreptate, asa ca nu mai tot da stupid!

| Fredie a răspuns:

Buna. Mai eu cred ca dragostea poate fi incadrata la categoria pacatelor in foarte putine cazuri. Unul dintre acestea mi se pare cel in care o femeie se indragosteste de un barbat insurat, cu o familie fericita, adica ce are si niste copilasi pe acasa, si incearca sa i strice familia acelui tip. Ma refer aici exact la ceea ce ai spus si tu si anume la o dragoste sincera din partea acelei femei sa spunem pentru acel barbat. Ca in realitate astfel de "cazuri" se intampla mai mult acelor femei care sunt disperate dupa bani, super senzatii samd si nu au nici un scrupul asta e partea a doua. Sigur ca exemplul meu poate functiona si invers, respectiv el sa se indragosteasca de ea, o femeie maritata, copilasi, etc. Pentru mine acestea sunt cazurile in care pur si simplu daca ti se intampla asa ceva, cred ca ar fi firesc, sa te duci sa faci 101 dusuri cu apa rece ca gheata, sa te reculegi in varf de munte, orice te poate face sa uiti acea persoana. Consider ca nu exista nici o scuza pentru a strica o familie fericita, indiferent cat de sincera iti este dragostea si cat de minunata poate esti tu ca si persoana, in comparatie cu sotia respectivului. Pa, pa.

| zuly a răspuns:

Incest, adulter, viol.

| zuly a răspuns:

Şi de ce mă rog ţi se pare stupid răspunsul meu, @vali?
Dacă ai pus o întrebare metaforică, specifică asta, că nu trebuie' să viseze lumea noaptea la ce anume te referi tu.
Asta e opinia mea, şi nu cred că eşti tu în măsură să o categorizezi ca şi stupidă. Încercam să te ajut cu un răspuns la întrebare, că asta facem cu toţii (sper) pe acest site.

| eveline_9271 a răspuns:

Dar ce intelegi tu prin "dragoste" draga Vali?

| ForJesus a răspuns:

Ce-ți pasa? Tu și asa nu crezi în D-zeu! Vorba evelinei: Dar ce înțelegi tu prin "dragoste" draga Vali? Oare ce înțelegi tu?