| DenisaNicoletaG a întrebat:

Oare e bine sa afle cineva ca il placi, daca sentimentul nu e reciproc?

19 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Depinde. Am avut o amica foarte buna. Stateam ore in sir la povesti. Ne intelegeam foarte bine. Era frumusica foc, si eu o consideram prea frumoasa pentru unul ca mine. Azi, cand privesc fotografiile facute impreuna, ma intreb ce sanse as fi avut daca as fi incercat sa obtin ceva mai mult, pentru ca eram totusi foarte apropiati. Daca ea nu ma placea, si mie imi placea de ea, si ea ar fi aflat, cu siguranta distrugeam tot ce era frumos intre noi, pentru ca nu mai era posibil sa continuam asa. Sau era, dar era ca si cu fata cu care vorbisem si ii spusesem din start ca nu poate fi nimic intre noi, pentru ca nu era tipul de fata la care sa gasesc ceva care sa imi placa, insa am ramas amici, si dupa doi ani, nefiind din aceeasi localitate cu mine, sa primesc o scrisoare de la ea in care imi spunea ca nu mai poate trai fara mine, ziua se gindea numai la mine, noaptea visa doar cu mine. Am trecut prin momente groaznice atunci, si asta e riscul cand doar dintr-o parte exista "feeling", ori pierzi relatia, ori suferi pe degeaba. Dar mai poate fi si posibilitatea ca si cealalta persoana sa te placa, si atunci poti fi fericit!

| AFR81 a răspuns:

Eu zic ca da. Cel putin nu ramai cu frustrarea ca n-ai incercat si cu gandul ca poate ar fi putut fi ceva intre voi. Ii spui, te refuza, ok, te reorientezi. Sau poate, in timp, stiind lucrul acesta, va incepe si el sa te placa.
Nu e nicio rusine in a-ti arata sentimentele, iar daca cel in cauza este un om cu capul pe umeri, va trata acest lucru ca atare.

| DenisaNicoletaG explică (pentru AFR81):

Nu este cu capul pe umeri, nu prea iti dai seama de nimic la el.

| RAY a răspuns:

Tu confunzi imi place cu il iubesc, si mie imi place de multe fete si mi-a placut cand eram de varsta ta si credeam ca aia e iubire dar nu e, e doar un moft atat, asa ca ai putea sa-i spui ca noi nu citim mintea cuiva, daca nu te place asta e

| OldSoul a răspuns:

Difera de la caz la caz.

In general as spune ca se aplica acel principiu "nu risti, nu castigi", dar, tu fiind fata, treaba sta putintel diferit.
Baietii trec mai repede peste un esec, sau cel putin nu se lasa vizibil afectati. Bine, mai sunt si genul ala mai "pampalai" care daca sunt refuzati cred ca se sfarseste lumea.

Dar, sa revenim la ale noastre.

Cand alegi sa spui asta, iti asumi si un risc, sau mai bine spus mai multe riscuri, de la cel de a fi respins, pana la cel in care profita de aceasta slabiciune a ta.

Trebuie sa fii constient/constienta de asta, si sa te intrebi daca merita riscul, si mai important de atat, daca ai face fata acelor consecinte care pot aparea.

Acum, depinde si de persoana in cauza, unele persoane reactioneaza decent si dragut incercand sa-ti apere sentimentele, altele sunt nepasatoare, iar unele fac misto de tine, dar cele din urma sunt destul de rare.
Si mai exista cazul in care iei seen.

| DenisaNicoletaG explică (pentru OldSoul):

Mare dreptate...

| AlexSalling a răspuns (pentru OldSoul):

Adevarat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da meritã dar suntem oameni nu comunicãm doar verbal, cuvintele nu inseamna mai nimic, mai mult conteaza faptele, in general baietii isi ascund sentimentele, sunt mai restrânsi asta pe unele fete le face sa se intrebe daca chiar le plac sau nu, asta e bine in anumite cazuri...
Natural ar trebui ca dupa ce face primul pas, daca isi i-a putin timp din a lui sa fie cu tine asta e mai mult decat evident ca simte ceva pentru tine, dar la un moment dat ar trebui sa ii arãti si tu ca ai vrea sa petreci timp cu el, daca chiar ii place de tine o sa facã asta.
La inceput intotdeauna baiatul trebuie sa facã primul pas, deoarece este energia masculinã dar dupã fetele ar trebui sa se ocupe cu restul sa vrea sa cunoascã mai bine acel baiat.
Ps: nu ai de unde sã sti, si el se poate sa-si puna tot intrebarea asta.

| DenisaNicoletaG explică (pentru anonim_4396):

As vrea eu sa-si puna aceeasi intrebare si el.

| anonim_4396 a răspuns (pentru DenisaNicoletaG):

Ce e cu negativitatea asta? Ii poti da niste semne ca il placi, daca raspunde bine daca nu sti de o treaba, nu o zici direct deoarece pare cam ciudat. Zic si eubatting eyelashes

| DenisaNicoletaG explică (pentru anonim_4396):

Pai cred ca eu cam dau. Nu stiu daca si-a dat seama sau ceva, dar imi da de banuit. El e bine mersi si eu ma gandesc mereu la el.

| AlexSalling a răspuns:

Am trecut prin aceiasi faza. Raspunsul este da, spune-i. Nu ai nimic de pierdut si nici el la fel. Cine stie, poate iese ceva.

| DenisaNicoletaG explică (pentru AlexSalling):

Dar ma gandesc ca dupa poate se schimba lucrurile si ies chestii rele din asta.

| AlexSalling a răspuns (pentru DenisaNicoletaG):

Daca chiar iti place de el, eu nu as ezita. Sincer.

| DenisaNicoletaG explică (pentru AlexSalling):

E greu, nu stiu...

Răspuns utilizator avertizat
| porcarumadalina a răspuns:

Depinde si de persoana.
Daca e o persoana ok care sa nu isi bata joc dupa cred ca da ar trebui.