| StrumfRoz a întrebat:

Off am o intrebare... luni am teza la romana si sunt complet zapacita
Nu stiu. sintaxa frazei si nu inteleg care e diferenta intre propozitie subordonatoare predicativa si propozitie subordonatoare subiectiva.
Dau fundita. ^^; 3

3 răspunsuri:
| xCăpşunici a răspuns:

Ha Ha! Ia si u raspunSuriile

| zapa1 a răspuns:

Predicativa tine locul numelui predicativ
ex: Mihai vrea sa salveze oameni---contrasaMihai vrea sa fie doctor
subiectiva nu mi-o amintesclaughing

| DarkTemptation a răspuns:

Propozitzia subiectiva este subordonata care joak rol d subiect pentru. un element regent din propozitzia regenta, iar cea predicativa este subordonata care joak rol d nume predicativ pentru. un vb. cop. din propozitzia regenta. mai simplu iti dai seama care-i subiectiva, atunci cand observi ca in propozitzia principala exista un verb copulativ impersonal si unipersonal, iar predicativa s depisteaza usor, daca in propozitzia principala exista un predicat nominal incomplet.winking