| LuLu1998 a întrebat:

ati putea sa imi explicati sintaxa frazei(predicativa, subiectiva si atributiva) si la ce intrebari rasp. fiecare... FUNDA!:*

Răspuns Câştigător
| Irinα a răspuns:

Buna!
1)Predicativa
- tine locul unui nume predicativ
-raspunde la intrebarile predicatului
-poate fi introdusa prin :conjunctii subordonatoare, locutiuni conjunctionale subordonatoare, pronume si adj pronominale relative, nehotarate, adverbe relative
-ARE SUBIECT!
2)Subiectiva:
-tine loculunui subiect
-raspunde la intrebarile subiectului:cine,ce
-determina:verb personal, verbe impersonale,vb reflexive impersonale,vb la diateza pasiva cu sens impersonal,vb impersonal, vb personale, expresii verbale impersonale, adverbe predicative, locutiuni adv predicative
-NU ARE SUBIECT!
3)Atributiva
-tine locul unui atribut
-raspunde la intrebarile atributului:care, ce fel de,al,a,ai,ale,cui
-poate fi introdusa prin:pron relative, adj pron relative, adv relative, conjuctii subordonatoare, pronume nehotarate.
Sper ca te-am facut sa intelegi... Funda?puppy dog eyes

3 răspunsuri:
| CarlyZ a răspuns:

Http://ro.wikipedia.org/wiki/Sintaxa_frazei
Găsești tot ce vrei.
Bisous!

| Alex_Alexutzu_1995 a răspuns:

Propoziția predicativă constituie în frază o realizare propozițională a numelui predicativ. (ex: a fi, a se naste, a ramaneetc) cea subiectiva are rol de subiect si sta mereu langa un verb sau predicativa implica un adjectiv in pop respectiva. subiectiva raspunde la intrebarile: cine face actiunea...cea predicativa ce face subiectul si cea atributiva cum este subiectul

| Annis a răspuns:

Paii,toate trei subordonate raspund la nivelul frazei la aceleasi intrebari ca si functia sintactica adic predicativa la intrebarile predicatelor subiectiva ale subiectului si atributiva la fel Dar bine cel mai usor le recunosti dupa elementele regente. Care la predicativa sunt verbele copulative ...subiectiva cel mai des verbele impersonale si atributiva un substantiv cel mai des dar si un substitut al acestuia