| RAY a întrebat:

Persoane pe aici cu ADHD

12 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nimeni. ADHD nu e o chestie care sa existe.

| RAY explică (pentru anonim_4396):

De ce crezi asta?

| thankunext a răspuns (pentru anonim_4396):

Poate la tara la tine nu exista
Acolo dai cu sapa toata ziua n-ai timp de introspectie

| RAY explică (pentru thankunext):

Eu stau in Timisoara, iar aia e o vorba stramoseasca

| 4evergentleman a răspuns:

Adhd de scrie corect.
Mulți se confruntă cu așa ceva dar nu știu, dar pot fi și probleme cauzate de anxietate, anxietatea asta e mai gravă decât știu multi de aici și mulți oameni, mai ales anxietatea cronica are cel puțin 1000 de simptome și nu exagerez,majoritatea sunt somatice dar ele te afectează fiindcă creierul nu face diferența între imaginație și realitate,fictivitate,cel puțin nu a fost reautoeducat in așa mod. Poți avea pierderi de memorie și de la anxietate relativ scurte sau lungi,și chiar de la tratamente cu anxiolitice,antidepresive.
Se pot confunda cu alte probleme mult mai grave,adică anxietatea poate imita chiar zeci de boli in cadrul simptomelor variate inviduale. E o catastrofa și e mai complexă decât să știe și dezbate despre ea,nimeni nu îi poate înțelege perfect mecanismele,toți dau vina că nu suntem ancorați in prezent,cu mintea în prezent,că trăim prea mult din memorie in imaginație și noi ne inducem singuri aceste galagii mentale,in realitate de fapt din zona cortexului provine,de la creier,acesta e "disfuncțional" datorita unor dezechibre chimice și a unor traume,șocuri emoționale etc.
Anxietatea afectează serios, sau cel puțin relativ serios la unii anxiosi memoria, atenția distributiva, concentrarea și memorarea, și are momente când cauzează pierderi scurte de memorie implicit medicamentația.

| RAY explică (pentru 4evergentleman):

Anexitatea nu iti da simptome de Adhd
Unele sau toate dintre următoarele simptome pot fi evidente la o persoană, adult sau copil, cu ADHD:

„visarea" cu ochii deschiși;
este ușor de distras de stimuli fără importanță;
nu poate acorda atenție detaliilor;
are o memorie deficitară, uită frecvent;
nu se poate concentra asupra sarcinilor și a temelor;
face greșeli din neatenție la efectuarea temelor școlare, la muncă sau în spațiul domestic;
pare să nu asculte în timp ce vorbesc alte persoane;
prezintă dificultăți cu gestionarea timpului;
nu poate organiza sarcini sau activități;
pierde frecvent lucruri personale, în viața de zi cu zi;
evită realizarea sarcinilor care necesită concentrare și gândire prelungită;
prezintă dificultăți în a urma instrucțiuni;
nu respectă instrucțiunile sau regulile și nu este în stare să își termine activitățile deși înțelege instrucțiunile;
poate evita efectuarea unor sarcini care necesită un efort mental susținut;
uită frecvent.

| 4evergentleman a răspuns (pentru RAY):

Omule contrazici un om cu vaste cunoștințe în anxietate,plus că pari analfabet funcțional la fel ca mulți alții de pe aici care doar copy & paste știți să dați. Și în anxietate se întâmplă să ai probleme cu atenția,memoria, probleme cu concentrarea, atenția, mai ales de la tratamente, tu habar nu ai ce este anxietatea și mă iei pe mine cu inepții de 2 parale.
Îți dă simptome scurte nu permanente,ci temporare,tu contrazici un om care a studiat a i grei anxietatea și nici un medic nu la putut contrazice,medic psihiatru acreditat nu închipuiți. Tu habar nu ai ce este anxietatea cronica și tii să mă contrazici. Adhd e mult mai grav și e cronic,de nevindecat, dar nu vrei sa sa știi cum e sa te confrunți cu o anxietate cronica că nici din casă nu mai ieși că te rupe daca nu o tratezi corespunzător. Îți afectează serios mintea, tu nu știunce anxietate ai dar e clar că degeaba o ai că nu i-ai urmărit atent simptomele, sau poate nu ai putut din cauza ADHD -ULUI.
Daca ai și ADHD și anxietate apoi să fii recunoscător că ai un job stabil, că doar anxietatea îți poate distruge viața dacă nu o tratezi la timp și corespunzător.

| 4evergentleman a răspuns (pentru 4evergentleman):

Senzație de „rău" fără a putea preciza ce este acel rău
Starea modificată a realității, a conștiinței
Gânduri nebunești
Deja Vu, un sentiment de genul în care ai făcut sau ai experimentat ceva înainte
Depersonalizarea (senzația că te desparți de corp)
Derealizarea (lumea pare modificată, altfel, în ceață)
Dificultatea de concentrare, pierderea memoriei pe termen scurt
Dificultatea de a vorbi
Dificultate de gândire
Dezorientare, dificultăți de concentrare
Ușor distrat
Teamă de nebunie
Teamă de a pierde controlul
Teamă de o nenorocire iminentă, că ceva rău se va întâmpla
Sentimente de nerealitate
Sentimentul frecvent de a fi copleșit, sau că sunt prea multe de care te ocupi sau de făcut
Coșmaruri, vise rele
Obsesii legate de senzații sau de a te face bine
Gânduri rapide
Senzație de mișcare lentă
Gândirea repetitivă sau „tulburarea minții neîncetate"
Reducerea capacității de învățare pe termen scurt, dificultăți în a învăța informații noi
Pierderea memoriei pe termen scurt, „nu-mi amintesc ce am făcut câteva zile, ore sau momente în urmă"
Sentimente distruse, senzație de „suflet gol"
Gânduri „blocate/stuck": gânduri, imagini mentale, concepte, cântece sau melodii care „stau" în mintea ta și se reiau mereu și repetat
Senzația că ești „prins în mintea ta"
Anxietate de bază, reținere sau frică
Adesea simți că ai lumea pe umeri

Astea sunt simptomele anxietății asociate cu mintea și gândurile, și mai are cel puțin 800 de simptome,dar astea in majoritatea cazurilor afectează pe oricine care se confruntă cu anxietate generalizata sau cronică,și da,se aseamănă puțin cu ADHD dar pe termen scurt,perioade scurte,temporare, atât tulburarea in sine cât și tratamentele anxiolitice.
Și cand iei Xanax e la fel daca le iei pe perioade îndelungate, au efecte secundare serioase dar temporare care trec, ADHD e pe viață din păcate, nu exista decât resemnare.

| RAY explică (pentru 4evergentleman):

Se poate sa ai dreptate, nu stiu, urmeaza sa fac testul diva la un pshiolog, eu am renuntat la medicamente, numai iau deloc

| 4evergentleman a răspuns (pentru RAY):

Trebuia să renunți la indicarea medicului. Ți-ai găsit iubita? Cred că o iubita te-ar face mai fericit.

| RAY explică (pentru 4evergentleman):

Cu o fata nu se face primavara

| thankunext a răspuns:

Eu