| RAY a întrebat:

Plin de seriosi aici, intrebarea Ce mai faceți iubitele mele? a fost raportata de sfinti neamului romanesc, sa inteleg ca sunteti antisociali apoi va plangeti ca nu aveti iubita sau prieteni reali? De ce credeti ca nu aveti?

12 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ce boala e asta?

| RAY explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Eu greșisem credeam ca antisocial =asocial

| dullcat a răspuns:

Intrebarea era destul de irelevanta, iar daca admina a considerat ca asa trebuie, ce rost mai are sa intrebi?

| Lupică27 a răspuns:

Azi am aflat si de ce nu am iubita si prieteni, multumesc ray, mi-ai luminat calea.
may the force be with you-yoda.

| Lupică27 a răspuns:

Ray, pentru cultura ta generala sfintii se scrie cu doi i, da? si antisocial inseamna impotriva societatii, antisocialul comite ilegalitati si este violent, termenul pe care ai vrut sa il scrii se numeste asocial, bine?

| RAY explică (pentru Lupică27):

Așa asocial

| RAY explică (pentru Lupică27):

La voi cu i e mai complicat că der,die,das, nu are sens logic, la singurul un singur i la plural doi de ii, sfinții e cu doi de i în limba română, in gramatica veche poate era cu un I care vine din slava

| RAY explică (pentru Lupică27):

De ce scrii cu 3 de i? Eu scriu,tu scrii, noi scriem, voi scrieți, ei/ele scrieți, voi scrie

| Lupică27 a răspuns (pentru RAY):

Bati campii maxim!

| RAY explică (pentru Lupică27):

A bate câmpii expr. 1. a vorbi în afara subiectului. 2. a vorbi fără șir.
Câmpia Română este o câmpie din sud-estul Europei, pe cursul inferior al Dunării, cea mai mare parte a sa (circa 80%) situându-se pe teritoriul României.

| RAY explică (pentru Lupică27):

Dodi, dodescverb
1. regional A găsi ceva din întâmplare, a da peste ceva; a pune mâna pe ceva.
sinonime: găsi înhăța
dodie, dodiisubstantiv feminin
chat_bubble popular familiar A vorbi sau a grăi (cam) în dodii = a vorbi fără șir.
sinonime: aiura
chat_bubble popular familiar A lăsa (pe cineva) în dodiile lui = a lăsa (pe cineva) să-și facă nestingherit toanele, capriciile.
chat_bubble popular familiar A umbla sau a merge (ca) în dodii = a umbla sau a merge în neștire, năuc.
etimologie:

| RAY explică (pentru Lupică27):

Apropo in limba mea nu exista dodii si a se exprima în ghicitori