| MMadalina a întrebat:

Prietenei mele i-a murit mama. Cum ar trebui sa reactionez eu si ce ar trebui sa fac ca sa o ajut? Multumesc!

Răspuns Câştigător
| whatevernvm a răspuns:

Nici eu nu sunt genul de persoana incurajatoare, chiar deloc.

Acum 2 saptamani a murit tatal unei colege de-ale mele, cu 2 zile inainte sa se termine scoala. Nu eram foarte apropiate, dar ne intelegeam bine. Era o fata care nu lipsea de la scoala, invata mereu si asta se vedea dupa rezultatele ei apreciabile. AM aflat in ziua respectiva, era miercuri. A doua zi trebuia sa mergem la ea sa o incurajam. Initial nu am vrut sa merg, chiar am fost indiferenta. Dar am mers toata clasa, am cmparat o coroana si a fost ok.Nu ma gandeam ca ma voi intrista, nu o vazusem niociodata plangand. Era genul de fata care intretinea mereu atmosfera undeva, energica si cu un puternic simt al umorului.
Era distrsa, plangea, tipa, urla de durere. Dar in momentul in care ne-a vazut pe toti 26 de copii si cu diriginta s-a linistit, s-a luminat la fata, ne-a multumit de nu stiu cate ori pentru ca suntem langa ea. Nu credeam ca ma va face sa plang, sunt genul de persoana care nu ma las usor cucerita de situatii de genul, dar am izbucnit in plans.

Nu trebuie sa planifici cum sa o ajuti, daca o sa fii langa ea va aprecia enorm faptul ca nu ai lasat-o balta, oricum in acele momente cuvintele nu sunt de folos.

Nu cred ca amterial va aia nevoie de ajutor pentru ca la fel ca si cuvintele nimic nu o va ajuta, cu atat mai putin material.

Doar moral, stai langa ea majoritatea timpului. Fa-o sa nu se mai gandeasca. Petrece-ti timpul cu ea, scoate-o in oras mai des, cheam-o pe la tine, orice dar cel putin in perioada asta distrage-i atentia de la neplacutul eveniment. Doare enorm, nu stiu si nu vreau sa aflu dar cand o vedeam tipand si urland pe colega mea plangeam cum nu am mai plans. Mai ales daca iti este si prietena buna, doar fii alaturi de ea moral.

Baftahappy

2 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Sa fi alaturi de ea

| emima a răspuns:

E o situatie grea si mie mi-a murit mama acum 7 ani si aveam doar 12 ani si am facut depresie nu vroiam sa vb cu nimeni vroiam sa plang si sa o strig pe mama measadpe mine a putut sa ma ajute doar un psiholog pentru ca am facut o depresie oricum tu da-i sfaturi pentru ca esti prietena ei intaraste-o glumeste cu ea scoate-o la plimbare altceva nu stiu ce sa-ti zic

bafta si sincere regrete!