| iulia998 a întrebat:

Profesorii au voie sa pună nota 2 in catalog?
Colegul meu a luat la test 2 și profa i-a pus nota 2.
Din cate știu eu nu are voie sa facă asta numai dacă copiază are voie...

7 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Unde scrie ca n-au voie? In sistemul nostru scolar, aprecierea rezultatelor se exprima prin note, de la 10 la 1. Incepand cu anul scolar 1998-1999, la clasele primare aprecierea se face prin calificative: Foarte bine, Bine, Suficient, Insuficient. Deseori, aprecierea se face prin admis/respins sau prin satisfacator/nesatisfacator s.a. Cand si cum, profesorul are dreptul suveran in masura in care nu face o depunctare severa sau nu incalca alte reguli existente. Poti sa citesti si legea invatamantului.

| RAY a răspuns:

Are voie sa puna cat vrea ea si 1 daca vrea care e problema invatati ca de asta mergeti la scoala, bravo la profa aia

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Pentru copiat, colegul tău ar fi primit nota 1. Orice test de evaluare, sumativ, formativ este însoțit de un barem de corectare și notare, pe care profesorul îl arată elevilor, încât aceștia să se poată autoevalua.
Dacă la testul primit, nu a efectuat itemii solicitați, va primi nota care i se cuvine, în funcție de barem.
Îmi pare rău că problema lui te îngrijorează, dar dacă ar fi învățat, alta era situația.

| J0B0MAT a răspuns:

Normal ca au voie.Pot sa puna si 1

| gemeni6226 a răspuns:

Au voie dar profesorul, profesoara trebuie sa fie rau suparata pe elevul respectiv sa dea nota cu pricina.Cat timp am fost eu la liceu si chiar copiii mei numai acelor elevi le-a pus profesorul in catalog nota 2 pe care a fost foarte rau suparat.In rest daca raspunsul era chiar rau de tot sau deloc bun punea un 4.Ba de multe ori si 4 se punea din suparare, dar daca elevul era politicos si mereu cu o purtare foarte buna ii dadea profesorul inca o sansa sa nu primeasca nici 4 ci ii dadea sansa sa invete materia pe data viitoare avind posibilitatea sa ia o nota de trecere.

| nlko a răspuns:

La fel cum au voie sa puna 10, au voie sa puna si 2.
Daca a luat 2 in test, ce ar fi trebuit sa faca profesoara? Putea sa puna si puncte in plus, dar asta tine de ingaduinta fiecaruia.
Apropo, pentru copiat se da 1.

| OohAnamaria a răspuns:

De fapt daca copiaza are voie sa-i puna 1, nu 2.Si da, are voie sa-i puna 2 din test sau ascultare.