| Ionut659 a întrebat:

Propoziția de jos minte

Propoziția de sus spune adevărul

Care este adevărat și care este fals?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce-i asta ma, dar voi n-aveti ce face. Este evident ca cel care vorbeste primul, o face pentru a preveni viitorul. In asa fel ca faptele viitoare sa fie "cunoscute" pentru cei care vor vedea ce se va intampla, deci cand se va intampla a fost deja prevenit. Iar propozitia urmatoare n-a avut de ales decat sa o declare pe prima adevarata, s-a predat dupa ce a inceput razboiul in care nu avea posibilitatea sa lupte.

2 răspunsuri:
| mentholinks a răspuns:

Propozita de deasupra se pisa pe propozitiile de dedesubt.

| PainTech a răspuns:

Propozitia 1 e adevarata si propozitia 2 e falsa.
sau
propozitia 2 e adevarata si propozitia 1 e falsa.

E imposibil ca ambele sa minta sau ambele sa spuna adevarul.