NOname
Întrebare recomandată | NOname a întrebat:

Puterea autosugestiei:
Pun astăzi hainele la spălat, pornesc maşina şi plec. Mă întorc, văd că maşina beculeşte, o opresc, scot cu grijă hainele din ea şi, în timp ce le duc în braţe, ca să le întind la uscat, mă gândesc: "Cât de bine le-a stors, sunt aproape uscate!". Mi-a luat vreun minut să realizez că erau nu aproape uscate, ci uscate de-a binelea (programul maşinii dând un rateu).
Maşina de spălat nici nu pornise şi deci am scos hainele la uscat uscate şi nespălate. Dar în mintea mea erau ude, aşa că nu m-am prins că nu erau nici la atingere.
Iată ce se poate întâmpla când avem anumite aşteptări şi nu punem la îndoială rezultatul.hee hee
Aveţi şi voi experienţe cu autosugestia amuzante?

37 răspunsuri:
NOname
| NOname explică:

David Icke - Mind Control
http://youtu.be/d88yEAZ_zKM

NOname
| NOname explică:

Http://www.tpu.ro/......-curioasa/

NOname
| NOname explică:

Http://www.youtube.com/watch?v=51B8MzcxOX0

| cristi202 a răspuns:

Sunt inalt. Atit de inalt incit am uneori probleme la partea de sus a tocurilor usilor, capul meu nu le "iarta" uneorihappy. Odata, aveam de trecut printr-un loc aflat mai jos in care stiam ca mai devreme sau mai tirziu aveam sa ma lovesc. Si mereu ma gindeam cam cit de groaznic va putea fi. Ei, si a venit si ziua aceea. Eram in viteza (in viteza, am avut cele mai groaznice lovituri), insa capul doar a ras bine tocul. Fara urmari, a fost mai mult o atingere. Insa durerea perceputa a fost aproape groaznica! A trebuit sa treaca vreo doua secunde ca sa realizez ca nu eram lovit, ca "durerea" era de alta natura, ca capul meu fusese prea putin afectat. Si nu am putut nici eu, ca si tine, sa nu rid bine de experienta avuta. De atunci, cind ma mai confrunt cu astfel de situatii, nu ma gindesc ca ma voi lovi la cap. Pur si simplu, iau realitatea asa cum e. Ca ma voi lovi sau nu, asta e, ce-o fi, o fi!happyhappy

| NOname explică (pentru cristi202):

Bună poveste. Un caz de autosugestie cu ascuţirea simţurilor fizice. Sunt mai rare, dar probabil şi cele mai amuzante.

Ce zici să mai tăiem din tine, Cristi, să te facem să încapi pe uşi? Sau îţi montăm uşi de uriaşi.hee hee

| cristi202 a răspuns (pentru NOname):

Da, sa stii ca a fost tare amuzant! Dar mi s-a parut a fi foarte interesant, ca abia de ma lovisem, si eu simtisem totusi o durere destul de mare, care, bineinteles, a disparut cind am realizat ca abia de m-am lovit. Cred ca eram ca un copil ce cade fara sa se loveasca, dar totusi plinge mai mult din cauza sperieturiihappy.
De taiat din mine nu vreauhappy, imi place asa cum sunt, desi in ultimul timp loviturile la cap m-au cam dat peste cap (am avut in ultimii doi ani citeva extrem de serioase). Sa stii ca sunt si multe avantaje sa fii inalt.
Cit despre usi, la casuta ce mi-am facut-o in toamna, e de 2.10 (eu am 2.02, si pentru acei 2 cm ma izbesc de usihappyhappy, ca usile in general au 2 m fix), iar tavanul e la 2.15happy, ca incaperile joase sunt mai calduroase, si intra si mai putin material de constructie.happyhappy

| NOname explică (pentru cristi202):

Să o stăpâneşti sănătos!

La 2.02 ai tăi, probabil îţi trebuie şi un pat la comandă, să nu-ţi atârne picioarele.
Dar măcar nu ai nevoie de scară, ca să schimbi becul.hee hee

| CoquineNoire a răspuns:

Eu am iesit afara intr-o zi imbracata cu niste pantaloni sport largi cu turul lasat si mi-am pus un always pe tanga. (in mintea mea, am zis ca alea stau ca lumea pe tanga).
numa' ca nu.
in timp ce mergeam simteam cum pica ceva pe picior.
ma oprisem cateva secunde in loc ca nu stiam incotro sa o iau, mi-era teama ca va pica pe jos in vazul lumii, dar noroc ca erau pantalonii stransi la baza.
imagineaza-ti asta, in timp ce trece lume pe langa tine.
m-am dus intr-un loc pustiu printre blocuri si l-am scos de pe crac.
in timpul ala, am vazut pe cineva la geamul unui bloc cum se uita la mine facand asta....desi m-am uitat bine in jur.
nu stiu daca are vreo legatura cu intrebarea ta laughing dar e funny.
morala: nu purtati always pe tanga avand pantaloni largi.

| NOname explică (pentru CoquineNoire):

...sau cu alte cuvinte: nu purtaţi always always! : ))

| Wehrmacht a răspuns:

Stiu ca am mintit odata ca am 7 la franceza si tot spunand asta am ajuns s-o cred si eu pana am vazut ca e 4 nu 7.

Acu' o luna cred mi-a "tras-o" rau autosugestia.3 zile am crezut ca sunt intoxicat cu nenorocirea aia dupa ce am intrat intr-un norisor de amoniac.

| Fatamuntilor a răspuns:

Doua pasari de noaptehee hee
NOname, esti sigura ca ai pornit masina?laughing

Eram eleva la liceu.Ma trezesc intr-o dimineata.Mananc,ma imbrac si ma duc la scoala.Cand sa sa ajung acolo, scoala inchisa.Zic,, Ce naiba, am ajuns prima?'' Ca apoi sa realizez ca-i duminica! Noroc ca nu stau prea departe de liceu.(maxim 7-8 minute)Dar m-am ofticat!

| NOname explică (pentru Fatamuntilor):

M-am dus şi eu la treabă de câteva duminici.hee hee

| NOname explică (pentru Fatamuntilor):

A, şi mi-a intrat o cunoştinţă - toată cochetă, mândră şi frumoasă - cu capul în vitrina unui magazin. Prea erau geamurile curate.hee hee
(Morala: nu vă spălaţi geamurile!)

| Wøodenpints a răspuns:

Mie mi-a luat mai bine de-o oră să învăț cum să dau drumul la mașina de spălat, cu maică-mea la telefon și manualul de utilizare în mână.
Până la urmă am ajuns la concluzia că mă bate tehnologie și am spălat la mână, o pereche de blugi și două tricouri cât aveam eu de spălat.

| NOname explică (pentru Wøodenpints):

Ce nostalgii mi-ai trezit...era fain şi spălatul de mână.hee hee

| Wøodenpints a răspuns (pentru NOname):

E fain, doar că la cât de bine spăl eu la mână, hainele ies mai oribile decât erau înainte.

| NOname explică (pentru Wøodenpints):

...deci cam ca ale mele de ieri.hee hee

| cristi202 a răspuns (pentru Wøodenpints):

happyNu am putut sa nu zimbesc citit ce ai scris aici, insa, daca stau bine si ma gindesc, in ultimul timp am patit si eu chestii asemanatoare, mi-am luat scule performante, si, cind sa le folosesc, mi-a trebuit mult, mult timp sa inteleg ce si cum, si asta cu cartea de instructiuni in fata, insa am realizat ca, la cit de complexe sunt lucrurile azi, o carte de instructiuni, ca sa spuna tot, ar trebui sa fie un volum destul de consistent. Pina la urma ii dadeam de capat, si descopeream ca lucrurile sunt de fapt extrem de simple (ca intotdeauna), insa ramineam uimit ca eu, care ma pricep bine sa fac sau desfac un lucru, am nevoie de atita timp sa pricep un lucru atit de simplu. Asta e, a inceput tehnologia sa ne depaseasca.happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am iesit pe afara intr-o seara, cu mp3-ul in dotare. Am apasat pe butonul "Play" cu gandul ca o sa porneasca ultima melodie ascultata. Cateva secunde mai incolo am vazut ca de fapt s-a deschis in meniul principal, nu unde voiam eu.

| usuk a răspuns:

Da..fobia lasatului usi descuiate

| Z3R0H0uR a răspuns:

Se pare ca masina ta de spalat avea lipsa apa.

| NOname explică (pentru Z3R0H0uR):

Nu ştiu ce avea sau nu avea maşina mea de spălat. Cert este că a spălat doar în imaginaţia mea...şi ce-a mai spălat...hee hee

| Rührselig a răspuns:

Maşina ta de spălat a stors hainele aşa tare că a scos fiecare picătură de apă din ele? Că asta se înţelege. Sau cumva vrei să spui că ai crezut că sunt foarte uscate, când de fapt nu erau?

Toţi avem astfel de experienţe cu autosugestia. Prin autosugestie mi-am dresat stomacul să nu mai grohăie după dulciuri. happy

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru Rührselig):

Sau masina de spalat nu pornise deloc? Rufele nu erau spalate...

| NOname explică (pentru Rührselig):

Maşina de spălat nici nu pornise şi deci am scos hainele la uscat uscate şi nespălate. Dar în mintea mea erau ude, aşa că nu m-am prins că nu erau nici la atingere. : ))
(Stai să adaug asta în întrebare, să fie mai clar.)

| NOname explică (pentru мιнαɛℓα36):

Ai ghicit, Miha (ce-am mai râs de mine...).hee hee

| NOname explică (pentru Rührselig):

Oops, nu mai pot să editez, dar o să o rog mâine pe Cristina.

| Rührselig a răspuns (pentru NOname):

Am înţeles, n-am luat în validare această posibilitate pentru că am cumul de nopţi nedormite şi m-am gândit că dacă nu pornise, atunci ai fi mirosit rufele murdare, de aceasta n-am luat în considerare.

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru NOname):

Si eu dau "rateuri" de acest gen, destul de deshee hee
Dimineata, ma trezesc, directia bucatarie, pun cafeaua pe aragaz si astept sa se faca (intre timp ma pregatesc, baie, etc). Si astept, si astept...Pfff, dar nu se mai face cafeaua asta?
Si astept, astept...
De fapt nu aprinsesem ochiulhee hee

| NOname explică (pentru мιнαɛℓα36):

: ))

Eu o dată am ieşit la cumpărături pe la 4-5 dimineaţa, convinsă fiind că e seara. Mi-a luat vreo oră să mă prind.hee hee

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru NOname):

Asta-i maxim laughing

| NOname explică (pentru мιнαɛℓα36):

Să vezi ce mirată eram că e frig ca naiba şi nu erau oameni pe străzi şi ce am râs când în sfârşit am găsit un trecător pe care să-l întreb cât e ceasul (că magazinele erau închise, într-un mod foarte bizar pentru mine).hee hee

| MatrixR3loaD a răspuns:

Mda.știu
Ne-am pus la masă și m-am dus la baie să mă spăl pe maini..cand am venit la masă am intrebat-o pe mama dacă mi-a pus oțet si ea a zis ca da.
Peste 2 secunde îi spun ca se vede că e foarte acră...si incepe să se radă si spune că ea nu a pus. laughing

| Emiilya a răspuns:

Nu am inteles straight face

| Mihaela0102030 a răspuns:

:*