| smileKiller a întrebat:

Retete rapide de dulciuri dar sa nu includa si utilizarea cuptorului?

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tort de biscuiti.
Se folosesc biscuiti mari, se inmoaie in lapte fiert cu un baton de vanilie si racit.
Se freaca un pachet de unt cu zahar pudra si cacao, la temperatura camerei. Compozitie dupa gust (foloseste unt semidegresat, e mai sanatos si mai "tartinabil")
Se aseaza biscuitii unul peste altul, cu atentie sa nu se rupa, iar intre ei intinde crema. Acopera totul cu crema, si presara deasupra nuca de cocos.
Little secret: eu folosesc 6 straturi suprapuse, iar intre stratul 3 si 4 pun dulceata de cirese amare, in loc de crema, pentru contrast gustativ.
Tine cateva ore la frigider tot, sa se omogenizeze capodopera, si spor la papica!
Nutritional facts: chestia asta face kuru' mare! Asa ca nu abuza!