| aLina_8828 a întrebat:

Sal ^.^
as vrea sa stiu daca atunci cand se da examenul pentru facultate se iau in considerare si mediile din 5-8?
sau doar nota de la examen, bacul si mediile din 8-12?
dau fundahappy

Răspuns Câştigător
| Bacemi a răspuns:

Pentru admiterea la facultate se ia in considerare nota de promovare a examenului de bacalaureat alaturi de media anilor de studiu 9 -12. Fiecare facultate are insa o alta politica. De exemplu o facultate pune mai mult accent pe media anilor de liceu si o alta pe nota de la examen. Se calculeaza in procente. Pe site-ul facultatii de obicei gasesti cerinta facultatii. De exemplu putem intalni o conditie de admitere gen : 70% media 9-12, 30% media la bacalaureat. In unele cazuri, conteaza ca procent si media avuta la o anumita materie in mod special ( de ex : chimie ). Asta spus daca nu luam in calcul cerinta de examen pentru admiterea la facultate, in anumite cazuri.

1 răspuns:
| ɐɹıʌןǝ a răspuns:

Bună!
Media generală din cei patru ani de liceu și media de la bac.