| Karax a întrebat:

Sal TPU Am o Problema! Parinti mei nu mai ma iubesc ma cearta intruna fara sa fac nimic cand au nevoie de ajutoru meu se comporta frumos dar dupa aia ma fac in toate felurile. Oara sa ma sinucid ca nu mai suport? Am incercat sa le spun ca nu mai suport dar ei mi-au zis ca putin le pasasad Si cand ma gandesc la sinucidere imi aduc aminte de bunica care ma iubeste mult si eu o iubesc mult.acu nu mai ma lasa nici la telefon sa vorbesc cu bunica crying

6 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Eu nu cred că lucrurile stau chiar aşa! Vorba lui @negru30, ce poţi tu să faci ca să ii ajuţi? Poate că ajuţi familia,din care faci si tu parte,că altfel,tu zici că nu faci nimic!
Eu nu pot să cred ca sunt parinţi (buni,nu vitregi) care să nu-i dorească binele copilului lor. Numai că,cateodata acest bine nu este înteles de copil ca fiind aşa,ci ca o restricţie,ca o încorsetare. Dacă te ceartă că nu înveţi, sau că nu asculti, sau ca nu-ţi faci ordine în camera ta...etc,etc,asta nu înseamnă că nu te iubesc,ci că tu nu înţelegi înca viaţa sau ca eşti o/un răsfăţat,care fuge la bunica atunci cand este mustrat/ă. Uneori, dacă copilul nu întelege, educatia se face si cu vorba aspră.

| Karax explică (pentru Elianna):

Nu's rasfatat si fug la bunica dar ea e singura care ma intelege...

| negru30 a răspuns:

Te cearta degeaba? Ce ajutor poti tu sa le oferi sa se poarte frumos/ Ce varsta ai?

| Karax explică (pentru negru30):

Am 13 ani ii ajut prin casa cu curatenia gunoiu etc si cand termin zic hai valea nu mai avem nevoie de tine

| Karax explică:

Ma refer la ajutor sa duc gunoiu sa spal prin casa etc. si am 13 ani

| negru30 a răspuns (pentru Karax):

Are dreptate Elianna