| Ionică a întrebat:

5 mai e "Ziua Barbatului"? E oficial sau neoficial? E sarbatoare legala? Cand e "Ziua Barbatului"? Am auzit alta varianta ca e pe 9 martie. Multumesc!

3 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Astea cu ziua bărbatului sau a femeii sunt toate neoficiale!
5 mai a fost desemnată în urma unei campanii organizate de Bergenbier (era bere ieftină în rockotecă pe vremea când a fost campania... eh ce vremuribig grin ) iar cea cu 9 martie este o interpretare hazlie a unui mit creştin (cel cu 44 de sfinţi mucenici... bla bla nu-ştiu-ce) numit "sărbătoarea celor 44 de pahare". Cine poate bea 44 de pahare? Destul de rar o femeie şi mai tot timpul un bărbat.
Oricum, asta cu ziua bărbatului sau a femeii e o imensă porcărie.
Dacă vreau să-i arăt femeii de lângă mine că o apreciez îi fac o surpriză pentru că "astăzi este joi" nu pentru că "aşa trebuie că-i 8 martie". Şi, cel puţin în ceea ce o priveşte pe prietena mea, e valabil la fel: Dacă chiar vrea să-mi facă un cadou sau ceva de genul... îmi poate face oricând, nu-mi trebuie o zi anume.

Dar, în fine.
Sper că ţi-am răspuns.

| gabriela a răspuns:

Un barbat care merita are ziua lui zilnic! Cel care nu merita, nu are nici ziua barbatului, nici ziua onomastica, nici ziua de nastere! Are zile amare... o viata... adica exact ceea ce merita. Parerea mea!

| Duhovnicul a răspuns:

Daca e sa te iei dupa traditia popular-religioasa e pe 9 martie, daca e sa te iei dupa campania Bergenbier e pe 5 mai. Totusi nu pricep de ce iti trebuie o zi speciala ca sa te simti mai mascul, pe 8 martie ziua femeii de fapt se omagiaza femeia pentru darul de a da nastere nicidecum o zi a sexului feminin in sine, si prin aceasta sarbatoare oferim flori, bomboane, parfumuri, bijuterii, mici cadouri etc. pentru a le arata femeilor ca le apreciem ( lucruri pe care ele nu le prea primesc in zilele obisnuite ) si majoritatea barbatilor nici nu ar prefera sa li se ofere de ziua lor flori si ciocolata caci ar fi prea gayhee hee asadar conform campaniei Bergenbeir ar trebui sa sarbatorim prin bere si alte lucruri mai masculine dar te intreb acum, tu nu poti sa te duci cu prietenii in oras sa bei o bere cand vrei? nu poti urmarii meciul echipei preferate cand ai chef? iti trebuie o zi anume ca sa faci toate astea?
( apropo sunt tot baiat si eu ca sa nu crezi ca sunt vreo feminista laughing )