| anonim_4396 a întrebat:

Salut, aceasta intrebare e strict conversatinala, de aceea am ales aceasta categorie. As vrea parerea voastra sincera.
Credeti ca intr-o relatie / casnicie, femeia este cea care trebuie sa faca totul prin casa (spalat, gatit, absolut tot ce tine de casa si copii) sau treburile ar trebui impartite ori facute cu randul de ambii parteneri? In conditiile in care amandoi merg la munca, si femeia si barbatul.
Intreb asta pentru ca discutam mai demult cu un baiat si zicea ca treaba femeilor e sa se ingrijeasca de casa, iar a barbatului sa aduca banii.
Dar daca si femeia si barbatul aduc banii in casa? De ce sa nu se ocupe amandoi de treburile casei? Totul in mod egal. Iar la faza că,, barbatii nu stiu sa gateasca". Dar pana la urma gatitul e ceva ce oricine ar trebui sa stie s-o faca. E ca si cum te-ai spăla. Si la fel si cu curatenia. Aceasta este opinia mea personala. happy
Care e a voastra?
Adica pe mine tata m-a invatat sa gandesc ca treburile casnice trebuie impartite, dar mi-e teama ca e o,, unpopular opinion" iar lumea va crede despre mine ca sunt lenesa sau alte lucruri (eu fiind fată)

16 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Intr-o casnicie e bine ca treburile sa fie facute de ambii soti. Daca el nu stie sa gateasca, face altele prin casa. Daca el sta si se uita la televizor si ea trebaluieste prin casa si mai are si grija de copii, aia nu este casnicie. Sunt casatorit si mi se pare normal asa. De exemplu, acum am terminat pregatirile care se fac de Pasti si am trebaluit amandoi prin bucatarie si in casa.

| Violleta2022 a răspuns:

Treburile in casa sunt facute de ambii partneri!
Pe vremuri, cand femeia era casnica, era doar treaba de femeie, fiindca asa oranduise societatea ca fiecare sa se ocupe de o arie.
In ziua de azi, cand femeile muncesc si aduc venituri in casa ca si barbatul, munca trebuie impartita, pentru ca nu se poate face de o singura persoana, maia les daca sunt si copii prin familie.
La mine in casa, tata a ajutat-o pe mama toata viata. Acelasi lucrus e intampla in familia mea, sotul uenri gateste, alteori spala pe jos sau baile, ca nu se intampla nimic daca face munca in casa.
Mi-am crescut si educat copii in acelasi spirit. cand iti iubesti partenerul iti este drag sa-l ajuti si apoi sa aveti amandoi timp liber de care sa va bucurati impreuna. Treburile in gospodarie si familie, se impart membrilor ei, chiar si copiilor cand mai cresc.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Dupa cum stii, sau mai bine zis... dupa cum te astepti, evident ca cele mai multe persoane o sa fie de acord cu tine, nu? Ca doar nu sare unul sa zica contrariul. Adica, mai sare, ca... o mica atentie.

Dar sa revenim strict la intrebare.

Fiecare isi face viata sa de cuplu exact asa cum vrea si cum poate.
Daca exista un sot si o sotie, cu mentalitatea ca ea ar trebui sa faca lucrurile casnice si el sa mearga la munca, si amandoi sunt impacati cu asta, asta este... viata lor, atat timp cat sunt fericiti. Daca nu sunt fericiti, sa schimbe ceva. Daca nu pot sau nu stiu cum, asta este o alta poveste. Acel "rol" din egoul fiecaruia, este diferit de la persoana la persoana.

Cat despre parerea si preferintele mele, evident. Ce poate sa fie mai frumos decat doua persoane, un cuplu care se intelege, si isi impart lucrurile prin casa, respectiv prin viata?
Sa faci mancare, cel putin parerea mea, este... un lucru foarte frumos, relaxant, creativ big grin nimeni nu cunoaste cutia mea cu condimente, mai bine ca mine.

Atat baiatul cat si fata, ar trebui, daca ei vor... sa gateasca impreuna, sa se joace impreuna, sa lucreze la ceva impreuna, si sa faca exact ceea ce vor ei sa faca. Si sa simta acel ceva inexplicabil in ei, ca un sentiment de fericire.

Dar inca o data, daca ei nu vor sa faca asta si se simt bine altfel, nu este nicio problema. Fiecare isi face viata cum doreste si cum poate.

Numai bine, si sarbatori fericite ^_^

| Freya1 a răspuns:

Pe scurt ambi parteneri trebuie sa strângă după ei, indiferent ca e bărbat, femeie, ca munceste ca nu munceste ca nu va luati slugi, ci soti sau sotii.

| Furnicuta000 a răspuns:

Normal ar fi sa faca si el. Adica asa am vazut la tata, mai gatea si el din cand in cand, mai facea curat etc iar de tot ce tinea de curte si reparatii prin casa de ocupa in totalitate el.
Eu nu as avea curaj sa il las pe iubitul meu sa faca treburi casnice pentru ca mai rau strica decat face laughing

| zilog a răspuns:

Femeia trebuie sa aibă grijă de copii să iilegene sa le schimbe scutecele pemărsul,... să îi facă să nu facă gălăgie pentru că bărbații stau foarte prost cu nervii și dacă vrei sa n ajungă șă urască copchii și să vrea să ii înece să ii omoare să aibă ură și boală pe ei măcar în gândul lui chiar dacă nu își exprimă gândurile și nu trece la fapte pentru că totuși suntem animale raționale dotate cu discernământ.
Dacă vrei să nu ii vadă ca pe niște mnici pui de Drac ca pe niște intruși consumatori
ca pe niște nenorociți ca pe o pacoste care a venit pe capul lui
ca pe niște consumatori care ii consumă lui timpul nervii si banii
Atunci fdacă îti dorești copchii cucoană pune mâna și ai grija de ei să nu îi ceri cumva bărbatului bani pentru ceva din ceea ce inseamnă copchii dacă nu vrei să ajungă să ii urască din tot sufletul lui!
Pentru ca barbații spun că vor progenituri doar de gura femeilor ca să le facă pe ele să cred că sunt persoana ideală
că uau a găsit un fraier care vrea copii să se marite cu el asta se spune in campanie electroală adică inainte de căsătorie
Dar bărbații chiar urăsc din tot sufletul lor din toată inima lor să le ceră cineva vreun ban pentru întreținere curent chirie ceva mâncare sau mai ales pentru copii
Dacă vrei totși să ii poată suporta și să nu ii vină să îi înece cănd îi zbiară in cap când el vrea să doarmă ffă bine să nu ii ceri bărbatului vreun ban pentru că toți bărbații au alte planuri visuri idealuri cu banii lor.
In general bărbații se cașșațoresc ca să aibă o chirie moca cazare ca sa nu mai dea bani pe chirie să dea aia cu care sunt să iscape de un stres cu intreținerea. pentru că ei au nevoie de bani să își cumpere motocicleta, să isi facă amantă
bărbații se căsătoresc ca să aibă si ei cu cine să facă dragoste moca gratis gratuit free in fiecare seară
si dacă tu o să faci cpii și o sa ii folosești ca și pe o armă împotriva lui să ii spui cănu mai vrei să faci dragoste cu el că iar rămai insarcinata
sau sa incepeti sa faceti dragoste asa in surdina sa nu se trezeasca copii sau sa aloci mai mlt timp copiilor sau sa incepi sa spui ca copii sunt mai importanti
si ca tu de fapt n ai vrut pe cineva care sa te frece de zece ori pe zi ci tu ai vrut doar un tata la copii
intr-un fel de sclav
intr-un fel de angajat
intr-un fel de sponsor
el se gândeste traditional cum e influentat de zeci de generatii
sa iti dea o mama de bataie eu nu incurajez sa iti dea ceineva bataie
nu e frumos sa dai bataie la femei
dar atunci când vezi cănici nu se culca cu tine si tu pentru asta te-ai casatorit
si când vezi că iti mai si cere bani pe deasupra te pune sa fi curat te pune sa cumperi si iar sa cumperi lucruri pe care le consuma ea ca ghillbana si cu copii cand vezi ca tu ajungi sa muncesti sa faci 150 lei / zi si ei reusesc sa cheltuiasca 400 lei /. zi pe pian balet mancare iinot cursuri de chitara si alte tâmpenii
ste gandesti ca si barbat ca nu asta este viata pe care ti-ai dorit-o ci tu te-ai casatorit ca sa iesi la mai putin de 30 lei cu tote cheltuielile incluse pe partida de dragoste
asa ca acum incepi sa iti cauti amanta
si sa nu mai dai nici un ban in casa
iar de aici apar certuri scandaluiri
mai comenteaza femeia stramb
si din ceea ce am vazut eu in societatea care ma inconjoara atunci cand femeia comenteaza stramb in cazuril eacestea isi mai ia bataie, si pama la urma se ajunge la divorg si poate sa ajunga si el in puscarie PENTRU PLACERILE
TALE
DAR DE CE VREI TU SA BAGI OMUL IN PUSCARIE IN MORMANT
nici un barbat nu vrea sa dea bani

| anonim_4396 explică (pentru zilog):

Ok nu am citit tot raspundul, doar inceputul. E clar ca e scris la misto, desi eu eram serioasa. rolling on the floor
Daca nu vrea sa aiba si el grija de copii, barbatul ar trebui sa-si asume ca nu vrea. Copiii au nevoie de ambii parinti in viata lor. Un copil se ingrijeste cu dragoste, nu din obligatie
Dar clar, o relatie nu e un motiv sa ai un copil, nu asta ar trebui sa fie scopul unei relatii

| zilog a răspuns (pentru anonim_4396):

Părerea mea este copii nu apar din dragoste ci apar pentru ca barbatl se simte mai bine fara prezervativ
iar femia este incapatânată să arate cine este ea si că face ce vrea ea si că ea îsi doreste plozi că așa o pun prietenele de pe Instagram si Facebook sa se dea mare cu plodul
ca si cand vai vezi Doamne ce realizare a făcut ea că a pus mâna pe unul căruia i-a făcut un copil ca să aibă acum cum să îl șantajeze să fie un sclav dresat ca un câine care să muncescă pentru ea
Iar copilul este folosit doar ca amenințare și santaj constrângere că dacă te despați de mine o să plătești pensie alimentara... nu o să îti mai vezi plodul si o sa spun la toata lumea ca te-ai despartit sai iti fie rusine
cine o sa te mai ia pe tine acum cu copii si tot asa
si multi fraieri stau aici in situatia asta in care femeia nu se mai culca cu ei si folosesc plodul ca să obtină de la ei tot ce nu ar fi fost instare in general prin propriile cunostinte scoli cunostinte si bilităti să obtina
in general din ceea ce am vâzut eu in lumea in care ma incojoară femeile nu prea invata o meserie si vad in a face un plod la unul care face ceva munceste ceva ca si singurul mod prin care si ele ar putea să fie intreținute intr-un fel, asa că fac repede un plod la un indragostit si gata acum ele cred ca ala este dator pentrutot restul vietii sa le intretina

| Panamax a răspuns (pentru anonim_4396):

Din pacate nu este la misto.
Omul are probleme serioase, este obez, incompetent in tot ceea ce face, somer, emigrant si cel mai grav este ca nu intelege ca el este cauza pentru tot ce i se intampla.
Cat despre intrebarea ta cum iti asterni asa dormi. Daca alegi un exemplar care crede ca barbatul ajuta in casa doar daca ridica picioarele cand trece sotia cu aspiratorul in timp ce el isi bea berea in fata tv-ului iti meriti soarta.

| Eisenheim a răspuns (pentru zilog):

Sa ști că ai dreptate, in multe cazuri e asa laughing evident sânt și excepții dar sânt la fel de rare ca acul din carul cu fân

| darrio2007 a răspuns (pentru zilog):

Esti casatorit? Ca ai o gandire foarte ciudata. Daca nu scrii cumva la misto!

| JOHNtheADVISOR a răspuns:

Raportat strict la zilele noastre, căsnicia=echipă. Dacă există dragoste între cei doi, bărbat și femeie, totul veți face cu drag.Nu există că eu am asta de făcut, iar tu trebuie să faci cealaltă.De aceea ne-am căsătorit împreună facem totul, la bine și la greu. Orice problemă cu care vă veți confrunta de-a lungul vieții are rezolvare, totul este să vă comunicați fără reținere părerea și împreună să decideți ce este mai bine pentru familie.

| Eisenheim a răspuns (pentru JOHNtheADVISOR):

Așa ar trebui dar aici legile fizicii nu sânt la fel,aici femeia are unghii lungi,bărbatul merge dimineața la lucru vine seara acasă,femeia e pe rețele sociale permanent,bărbatul doarme după o zi de munca,etc. Nu mă înțelegeți greșit, nu că e intenționată situația, pur și simplu totul e dat peste cap, nu mai există un echilibru înțelegere, asta e problema happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E ceva de bun simț în 2021, nu e niciun unpopular opinion. Treburile trebuie împărțite cât mai egal și oricine trebuie să știe să gătească(dacă are pretenția să mănânce). Deci nu mi se pare că ai zis ceva nemaiauzit sau controversat. Practic, o banalitate. Credeam că nu mai sunt discuții pe tema asta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mai da trebuie împărtite, dar femeia ar trebui sa facă mai mult si ar trebui sa se ofere in mod natural facă chestiile astea fara sa o oblige nimeni.
Am întâlnit femei care, Care mi-au luat matura din mana sau farfuria că să facă ele, curățau in mod natural era ca la lumina zilei. iar altele se uitau ca proastele. laughing
Cu copii la fel pur și simplu e fain când o fata femeie are o înclinație spre ei, de exemplu în afara sa fie ai ei.

PS nu e aceeași chestie, chiar daca ambii muncesc, daca vine un hot sau încearcă cineva sa te tâlhăreaschă, bărbatul este așteptat să te APERE pe tine și pe copil cu prețul vieții lui.

| LittlePoppy a răspuns:

La tara, unde e gospodarie cu animale, femeia se ocupa de treburile casei iar barbatul de animale, de camp, etc.
In schimb, in ziua de azi si la oras, femeia a ajuns roaba din cauza mentalitatilor. Iar barbatilor le convine de minune sa nu faca nimic. Femeia are serviciu, se ocupa de gospodarie, de copii si... de barbat. Ca Doamne fereste sa-l refuze!
In conditiile de la oras de acum, cand si femeia merge la serviciu (aduce bani in casa! pe intelesul lor) treburile trebuiesc impartite. Nu fix. Dar nu cred ca i-ar fi imposibil sa dea cu aspiratorul, sa puna rufele la spalat sau chiar sa le scoata si sa le intinda, sa stearga praful, sa stearga geamurile (mai ales la balcon), nu mai spun de dus gunoiul, teme cu copiii (ca doar barbatul e mai destept decat femeia, in mintea lor) etc. Si cu siguranta nu si-ar taia degetele daca te-ar ajuta la gatit. Macar curatatul legumelor. Asa cum stie sa manance bine si sa imbrace curat, asa poate sa si faca.