| HUAWEHUAWE a întrebat:

Salut.
Am 2 situatii,care este parerea voastra?

Cum se numeste o persoana care te jigneste grav acuzandu-te de saracie tu fiind bogat (bogat clar) fara sa stie lucrul asta?

Cum se numeste o persoana care te jigneste grav acuzandu-te de saracie tu fiind bogat,el stiind asta, afirmand clar ca asta crede ca esti sarac?

6 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Nu stiu dacă se numește intr-un fel anume, dar bănuiesc ca omul spune ca ești sărac fără sa știe ca ești bogat pentru ca pari sărac.
Nu e o jignire sa ne intelegem.Dar presupun ca în mentalitatea lui, un om bogat arata și se comporta intr-un fel.Sau are anumite lucuri vizibile.

Dacă cineva te acuza ca ești sărac deși tu spui ca el știe ca ești bogat.Probabil ori nu ii pari suficient de bogat încât sa nu te mai numească sărac, ori tu crezi ca el crede ca ești bogat când de fapt el habar nu are.
Sau din invidie.

| VoidEternal a răspuns:

Eu m-aș simți mai jignit daca cineva m-ar face îngâmfat vanitos și materialist, decât sărac.winking

| CostinAlamariu a răspuns:

Se numește invidios.

| anonim3247 a răspuns:

E ceva normal la cazul 2 când cineva te vede unde cam nu ar trebui să fi dacă ești bogat.

| anonim3247 a răspuns (pentru anonim3247):

Poate să spună cineva că ești sărac doar dacă te vede că mergi cu tramvaiul și tu să ai și mașini și case.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se numește superficial.