| Denisa a întrebat:

Saluthappy Am desenat cateva modele de rochite, am un bloc de desen plin cu schite. M-am gandit ca as putea sa si "proiectez" aceste rochite. Am material si masina de cusut. Pentru cele care stiu coase la masina, stiti niste sfaturi, tips'uri ca sa imi reuseasca rochitele? Am zis sa incerchappy

2 răspunsuri:
| CARMENCITA a răspuns:

Depinde ce te intereseaza.Si eu mi-am facut cateva lucruri(rochii, bluze), dar le-am facut dupa tipar.Am scos tiparul pe o foaie (calc, foaie transparenta) sau dupa o haina de-a mea. E cam greu sa faci tu tipar dupa masurile tale.Cand tai materialul sa lasi material 1 cm sau 2 pe margini.Ideal ar fi sa surfilezi la masina daca ai electrica.Asta se face inainte de a coase bucatile.Vezi ca scrie in manualul masinii.Materialul din bumbac se spala inainte si se calca deoarece intra la apa.Sunt multe de spus si nu stiu ce te intereseaza. Daca ai masina electrica si nu ai mai cusut la ea exerseaza pe o bucata de material.Mai bine apesi mai usor pe pedala.Ai grija sa tii degetele departe de ac.Banuiesc ca sti ca inainte de a trage la masina se insaileaza bucatile.Se regleaza pasul la masina dupa cum doresti, mai mare, mai mic.La masina electrica poti surfila, ca sa nu se destrame materialul, poti face si butoniere.Vezi ca si pe net afli multe cum sa-ti faci rochii.Mult succes la lucru!

| zuzu_6188 a răspuns (pentru CARMENCITA):

Salut,am 14, si as vrea sa ma apuc de croitorie pentru ca nu gasesc niciodata ce haine imi doresc la magazin, nu am mai cusut pana acum cu masina de cusut, altfel spus, as vrea sa-mi spui te rog ce parere ai despre masina sew whis de la teleshopping(nu vreau sa-i fac nici un fel de reclama), mi se pare usor de folosit, dar are tot ce-i trebuie? merita banii? chiar as aprecia raspunsul tau...aici gasesti un video cu produsul dar nu este in limba romana :( : http://www.youtube.com/watch?v=nRhbELVY8Ts