| nuvreausamor a întrebat:

Am nevoie de 3 exemple de sofisme in istorie, adica situatii reale in care chiar au existat erori logice

1 răspuns:
| oprescudorin11 a răspuns:

Intr-adevar, sofismul este o judecata care cuprinde premize, demonstratii apoi concluzii, cel putin una dintre ele dovedindu-se falsa.Mai rau este cand chiar concluzia ajunge falsa.Sunt mai multe tipuri de sofisme, unele materiale, altele accidentale, formale etc.
Istoria este plina, abunda de astfel de sofisme.Eu chiar as fi extremist in a afirma ca toata istoria este creata pe sofisme. Poate si eu vorbesc sofistic acum.
Dar sa dau cateva exemple mai complexe istorice.
Omul se trage din maimuta(teorie evolutionista).
Explicatia este ca se sare usor de la o treapta la alta a demonstratiei, usor sa pacalesti un ganditor nepregatit( in probleme de logica).
Comunismul este viitorul omenirii.Alta concluzie sofistica, cu o demonstratie prolixa, pierzandu-se sensul si implicatia logica, unii o incadreaza la concluzii accidentale, care sunt si mai grave, caci se considera esentialul in locul esentialului si e si mai tulburator.
Din pacate caderea oricaror demonstratii rationale dau catre sofism. Asta a dus ca oamenii sa verifice demonstratiile prin experimente.Dar si demonstratiile pot fi sofisticate de asa maniera incat sa poata fi false in final.
Eclectismul poate si el fi considerat un rezultat al sofisticii.