| DeddyPhufy a întrebat:

Am si eu nevoie de niste "erori logice"(exemple). am de facut un proiect si nu am gasit. ma puteti ajuta? >Multumesc!big grin

3 răspunsuri:
| ValentinBogdan a răspuns:

Transformarea conditionalului ("Converting a conditional")

Acesta este un argument de forma "Daca A atunci B, astfel daca B atunci A".

"Daca standardele educationale sunt coborate, calitatea dezbaterilor de pe internet va scadea. Astfel, daca observam ca va scadea calitatea dezbaterilor de pe internet in urmatorii ani, vom sti ca standardele noastre educationale inca scad."

Acesta eroare este similara cu Afirmatia Consecventei, dar rearanjata ca o afirmatie conditionala.

Cum hoc ergo propter hoc

Acesta eroare este similara cu post hoc ergo propter hoc. Ea consta in a presupunera ca daca doua evenimente au loc impreuna, ele sunt legate cauzal. Este o eroarea pentru ca ignora alti factori care ar pute fi cauza (cauzele) evenimentului (evenimentelor).

"Cultura cartilor a scazut continuu de la aparitia televiziunii. Evident televiziunea impiedica invatatul."

Acesta eroare este un caz particular al mai generalei non causa pro causa.

Negarea antecedentului ("Denial of the antecedent")

Acesta eroare este un argument de forma "A presupune ca B, A este fals, deci B este fals." Tabelul adevarului arata clar de ce acesta este o eroare.

Obsevam ca acesta eroare este diferita de non causa pro causa. Ea are forma "A presupune ca B, A este fals, deci B este fals" unde A nu presupune de fapt B. Aici problema nu este daca presupunerea (implicarea) este invalida; mai degraba este ca, desi A este fals nu putem deduce nimic despre B.

"Daca Dumnezeu din Biblie mi s-ar arata mie personal, asta va arata ca sigur crestinismul este corect. Dar Dumnezeu nu mi s-a aratat mie, deci Biblia este o nascocire."

Acesta este contrarul erorii Afirmatiei Consecventei.

Eroarea accidentului ("fallacy of accident") / Parcurgerea generala ("sweeping generalization") / Dicto simpliciter

Eroarea apare atunci cand o regula generala este aplicata unei situatii particulare, dar aspecte ale situatiei particulare fac acesta regula neaplicabila. Este eroarea facuta cand treci de la general la specific. De exemplu:

"Crestinii in general nu-i plac pe atei. Tu esti crestin, deci nu-ti plac ateii".

Acesta eroare este in general comisa de oamenii care incearca sa decida aspecte morale si legale aplicand mecanic cateva reguli generale.

Eroarea divizarii

Eroarea divizarii este opusul erorii compozitiei. Ea presupune ca o proprietate a unui obiect trebuie sa se aplice partilor componente; sau ca o proprietate a unei colectii de obiecte este regasita la fiecare din obiectele componente.

"Studiezi la o scoala scumpa. Inseamna ca esti bogat."
"Furnicile pot distruge un copac. Atunci aceasta furnica poate distruge un copac."

| sabin89 a răspuns (pentru ValentinBogdan):

Crezi ca baiatului ii trebuie pentru o teza de doctorat?

| ValentinBogdan a răspuns (pentru sabin89):

Mai stii laughing