| Beyourself1245 a întrebat:

Salut.
Am nevoie de ajutorul vostru.
Ce pot sa fac sa plec din casa părinților?
Am 18 ani, sunt clasa a 10-a din pacata la profesionala si am niste parinti de tot rahatu'.
Mereu ma critica si din zi ce trece devin derutat si mă înnebunesc.
Iau Serlift 50mg de cateva luni. Am fost diagnosticat cu Anxietate și început de Depresie. Ma simteam ok, acum ma simt oarecum la fel. Nu pot face progrese cu asemenea parinti. Există o modalitate de a ma muta undeva fără bani?
Unde trebuie să apelez?
Ajutor! Vă rog mult!

9 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

Sunt unele persoane care inchiriaza cate o camera din propria lor vila. La noi, spre exemplu, costa 500-600 de lei pe luna sa locuiesti intr-o astfel de camera, cu baie proprie. Doar atat, fara utilitati. Mie unul mi se pare o oferta mai mult decat acceptabila, avand in vedere ca, daca ar fi sa inchiriezi o garsoniera, doar chiria depaseste aceasta suma. Incearca sa iti gasesti un loc de munca, lucreaza o luna locuind inca acasa si, dupa primul salariu, poti discuta cu un proprietar, oricare, unul care ti se pare tie ca iti ofera cea mai avantajoasa oferta. Asta a fost un raspuns la obiect.
Sincer, parerea mea e ca ar trebui sa discuti cu parintii tai, chiar foarte mult. Poate exista o cale pentru a imbunatati aceasta relatie destul de problematica. O sa iti fie greu sa te muti singur, sa o iei, practic, de la 0. Mai ales la varsta asta. Si sa stii ca si parintilor le va fi foarte greu fara tine. Ar trebui sa mai incerci, dupa parerea mea, sa rezolvi aceasta problema si daca, totusi, nu functioneaza si simti ca nu mai poti locui acolo, sa te muti.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

@ SmokingEveryday... dacă fumezi zilnic, nu e de mirare că părinții tăi au o astfel de atitudine. Poate că tocmai acest lucru, pe care tu il consideri banal, pe ei îi contrariază.
Dacă te-ai săturat de criticile lor, ești liber să îți iei viața în propriile mâini, să stai în gazdă (dar să știi că fără bani, nimeni nu te acceptă), ori să stai la un prieten bun...
Până la urmă, o să constați că e mult mai lejer să suporți cicălelile lor, decât lipsa banilor.winking

| WaterDrop a răspuns:

"din pacata la profesionala" si dai vina pe parinti. Poti sa te muti oriunde doresti tu atata timp cat iti permite buzunarul.

| Beyourself1245 explică (pentru WaterDrop):

M-am grăbit când am scris, stai chill că nu sunt vreun idiot?

| WaterDrop a răspuns (pentru Beyourself1245):

Si mai grav ca te legi de gramatica, cand de fapt nu gramatica era problema ci situatia in care esti. Poate aici este problema.

| Beyourself1245 explică (pentru WaterDrop):

Acolo trebuia sa fie un "." în loc de "?". Nu înțeleg de ce te crezi mare profesor de Lb.Română, toți greșim.

| AC4S4 a răspuns:

Daca pleci, problemele pe care le ai doar se vor agrava.
Incearca sa iti cauti ceva de lucru, sa ai o ocupatie. Fa sport, dezvolta-ti o pasiune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fara bani nu se poate, dar AFR81 asta exagereaza in legatura cu banii.
1. Daca mergi la scoala, nu poti avea un job, deci mai trebuie sa astepti pana termini liceul
2. Gasesteti un job, cu minimul pe economie te poti sustine linistit, tinand cont ca garsoniere/apartamente gasesti la 100 euro/luna (poate si mai putin) Asta in functie de oras/ regiune. In orase mari poate is mai scumpe, dar daca tot te muti poti sa te stabileti intr-un orasel mai mic, unde gasesti la preturi acceptabile.
3. Dupa ce gati liceul te poti inscrie la o facultate, unde obtii cazare in camin, si u poti sa lucrii de fapt in anul respectiv

| AndradaGogan a răspuns:

Angajeaza-te la mcdonalds si ia-ti cea mai ieftina garsoniera/camin sau pe strada ca acolo e gratis