| alexandrunaj a întrebat:

Salut.Am nevoie de ajutorul vostru intr-o problema.La tara o sa trebuiasca sa zugravesc casa prin exterior si pentru asta voi avea nevoie de o sfoara de siguranta ( pentru orice eventualitate). Greutatea mea o putem aprozima la 100 kg dar daca pic de la 10 m perpendicular pe pamant ( sa zicem ) si sunt oprit de coarda ce rezistenta trebuie sa aiba coarda? Nu vreau sa ma complic cu minuni de alpinism doar sa imi spuneti ce forta maxima accepta foara pentru a ma opri din cadere (am luat in calcul ca trebuie sa fie elastica dar in cazul de fata nu luam in considerare elasticitatea).

1 răspuns:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

O saltea pusă strategic sub tine, ar fi de folos.
Altfel, G=m*g. Deci G = 100 kg*10m/s2= 1000 kg*m/s2 deci să suporte o tonă forță. Iar cum un fir de păr suportă 100 kg, ai avea nevoie de o funie împletită din 10 fire de păr. Asta fără să luăm in calcule elasticitatea.