| weguso a întrebat:

Salut, am o nelamurire despre numele meu. (da ati auzit bine)
In buletin am trecut numele Popescu Matei Daniel ceea ce ma face sa cred ca primul meu prenume este Matei iar al doilea este Daniel, dar in buletin se trece intai numele de familie deoarece este mult mai usor de tinut evidenta.
Intrebarea mea este, au inversat tot numele sau au trecut doar numele de familie din spate in fata? Deoarece daca au inversat tot numele atunci Matei nu ar mai fi primul prenume, ci Daniel si in final ar fi Daniel Matei Popescu.
Este foarte important pentru mine acest raspuns, nu as vrea sa ma prezint gresit in fata altora incepand cu al 2lea prenume.
Multumesc Anticipat pentru raspunsuri.

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Numele de familie: Popescu
Prenumele: Matei Daniel

Primul prenume este Matei!
Al doilea Prenume este Daniel
Iar numele de familie, ramane in toate circumstantele: Popescu

2 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

In Romania se foloseste standarul Nume Prenume, fata de SUA sau alte tari care folosesc standarul Prenume Nume.

Pe tine in acte te cheama Popescu Matei Daniel sau Matei Daniel Popescu.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Matei e primul prenume