| Florincrap a întrebat:

Care sunt situatiile in care putem folosi al doilea (sau unul din celelalte prenume mijlocii),in viata de zi cu zi?

P.S:In catalog (sunt elev),mi-a trecut doar numele de familie, primul prenume si initiala tatalui. Unor colegi le-a trecut numele intreg, in timp ce mie (am 2 prenume), mi l-a trecut exclusiv pe cel principal. Ce poate insemna asta? Ii pot cere dirigintelui sa imi treaca si al doilea prenume?

3 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

In catalog se trece numele exact asa cum apare el in Certificatul de nastere.
Deci, daca in certificat ai 2, 3, 4 prenume, obligatoriu trebuie trecute, TOATE, in catalog. Plus initiala tatalui.

| PinkPanther a răspuns:

Ce-ti mai place spamul...

| Vlelupu a răspuns:

In aceasta situatie, cere dirigintelui sa-ti treaca exact numele asa cum figurezi in certificatul de nastere.

Nu exista prenume principal si secundar. Exista nume si prenume. Atat numele de familie cat si prenumele poate fi multiplu.
Ex: Călin Constantin Anton Popescu-Tăriceanu
"Calin C-tin Anton" = prenume
"Popescu-Tariceanu" = nume