| anonim_4396 a întrebat:

Salut! Am si eu o nelămurire.
La noi la munca sunt acordate 21 de zile de concediu pe an la salariu de 6000 de lei!
Eu am luat din astea 21 doar 10 zile liber, mai aveam 11 zile. Pe astea 11 zile mi-a plătit patronul doar 2000 de lei. Sa zic ca a socotit zilele de concediu adunate la 4000 de lei. Ca sa iasa "tandipemandi".

Colegul meu a luat salariu întreg 6000 de lei si din alea 21 de zile de concediu si le-a luat pe toate! Acum întrebarea e, care e in avantaj, eu sau el sau cum a calculat la mine cum a calculat la el?

2 răspunsuri:
| popescuhertz a răspuns:

Patronul dumneavoastra a socotit zilele de concediu ramase nefolosite la 4000 de lei, ceea ce inseamna ca a platit aproximativ 182 de lei pe zi (4000 de lei / 22 de zile = 181, 81 de lei). Acest lucru inseamna ca ati primit o suma totala de 2000 de lei pentru cele 11 zile ramase nefolosite, ceea ce inseamna aproximativ 181, 81 de lei pe zi.

In ceea ce priveste colegul dumneavoastra, acesta a primit intregul salariu de 6000 de lei pentru perioada in care a luat concediu. Astfel, putem calcula ca colegul dumneavoastra a primit aproximativ 275 de lei pe zi (6000 de lei / 22 de zile = 272, 72 de lei) pentru perioada in care a luat concediu.

In concluzie, colegul dumneavoastra a primit o suma mai mare pe zi decat dumneavoastra pentru perioada in care a luat concediu, insa trebuie sa tineti cont ca acesta a primit intregul salariu pe perioada in care a luat concediu, in timp ce dumneavoastra ati primit o suma mai mica pentru zilele ramase nefolosite.

| Burzea a răspuns (pentru popescuhertz):

Ținând cont ca si eu am luat salariu întreg.