| anonim_4396 a întrebat:

Salut.
Cum treceți voi peste o perioadă de mare stres?
Care sunt efectele stresului pe care le resimțiți?

5 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Salut! Imi ocup mintea cu activitati si sa nu uitam ca si Dumnezeu te poate ajutawinking.

| Littledoctor26 a răspuns:

Buna si sper ca esti bine in perioada asta! Am trecut si eu prin perioade de stres profund si am invatat sa imi pastrez calmul prin inlocuirea, cumva, fortata a gandurilor. De exemplu, atunci cand astepti cu emotii mari un moment, o decizie etc, te poti gandi:"Oare merita sa ma stresez inainte sa vad cu ochii mei ce se va intampla? Mai bine profit de clipele cand inca totul e bine." Exercitiile de respiratie si inspiratie profunda si inducerea gandului "linisteste-te, e totul sub control, nu se poate intampla nimic rau" ajuta enorm. De asemenea, orele regulate de somn, hidratarea, miscarea in aer liber, consider ca sunt deja clisee de care are trebui sa tinem cont. Cand ma stresez foarte tare, simt un fel de nod in gat timp de cateva zile, transpir si uneori ma confrunt cu teama de a nu imi pierde viata(in cazul atacurilor de panica). De asemenea, te poate ajuta foarte mult un psiholog cognitivist! happy Sanatate!

| anonim_4396 explică (pentru Littledoctor26):

Mulțumesc de răspuns, dai mereu niște răspunsuri foarte bune.
Eu nu am doar o chestiune de rezolvat, am mai multe și destul de importante plus, o persoană dea dreptul nebună și rea în casă.
Toate lucrurile s-au acumulat și sunt stresat.
Nu este o problemă pentru mine pentru că eu duc stresul ok, problema este că atunci când pe lângă 15 lucruri importante se acumulează un alt lucru încep să dau pe afară și stresul devine prea mare, nu este o suferință pentru mine dar mă face să devin diferit de ceea ce sunt, mă face să nu mai dau importanță anumitor lucruri importante pentru buna mea stare.
Am învățat în perioada asta să evit anumite lucruri stresante și să fac alte lucruri relaxante care mă fac să scap de acea părticică care m-a făcut să dau pe afară și stresul ăla excesiv dispare și e ok, chiar dacă celelalte lucruri există în continuare, o să le rezolv.
Eu nu ies din casă de vreo lună pentru că sunt în izolare cu o persoană "nebună" și cu coronavirus. happy Am dar pe afară când am aflat.
Mă rog, îți mulțumesc încă o dată de răspuns.

| LzrMATEI5000 a răspuns:

Ascultă muzică calmanta
Stai într-un loc unde nimeni nu te deranjează
Fundă?

| anonim_4396 explică (pentru LzrMATEI5000):

Eu pot să stau departe de persoana care mă deranjează, problema e că persoana asta nu poate să nu stea departe și să nu mă deranjeze.
Dacă nu era ea, nu mai puneam întrebarea.
Îți mulțumesc oricum.