| mo0nlight a întrebat:

De vreo luna se tot vorbeste despre al 3-lea razboi mondial, prezis de Nostradamus si Vanga(o baba analfabeta si oarba de la 12 ani). Ce parere aveti? Sunt foarte multe argumente pro...Nostradamus prezicand propia moarte si muuulte altele care sunt dovedite a fi adevarate...

Răspuns Câştigător
| AndrogynBeauty a răspuns:

Hai să fim serioşi! Nostradamus e un fel de Dracula. Mit bazat pe nişte chestii reale, dar interpretarea catrenelor este mai mult decât relativă. Am văzut mai multe asemenea scrieri originale, atribuite lui Michel de Notredame (sau Nostredame, latinizat ulterior în "Nostradamus"), într-o franceză foarte ciudată (seamănă pe alocuri cu cea de-acum, dar se şi deosebeşte masiv) şi ele sunt numai alegorii şi fabule. Interpretarea lor este la cheremul traducătorului şi nu mi-aş face prea multe probleme când va izbucni al treilea război mondial, pentru că el a început deja, însă nu cu armele obişnuite, ci cu unele mult mai parşive, silenţioase, folosite de către corpocraţia mondială împotriva populaţiei naive. H1N1, boala vacii nebune, alimentaţia tot mai proastă nutriţional, abundenţa medicamentelor toxice, lupta contra terorismului şi colac peste pupăză, marea criză financiară, toate au ca scop decimarea populaţiei. Ceea ce nu s-a reuşit cu SIDA se va încerca cu tot mai multe metode. Se cerne printr-o sită tot mai fină, şi puţini vor fi cei care vor răzbate. Asta e, natura umană autodistructivă.

4 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Nostradamus? Stie lumea cine a fost cu adevarat? Stie lumea ca diploma lui de libera practica in astrologie e un fals formidabil? Stie lumea ca tot ce scrie in aberatia aia se bazeaza pe perceptia ca trecutul se va repeta ceea ce conform logicii e imposibil? Nu stie nimeni.Asa ca cititi toate fetele problemei nu doar cele scandaloase sau apocaliptice

| clauss a răspuns:

Dupa cum spun astia si le interpreteaza cica le a cam nimerit, vom vedea, sa dea d-zeu sa nu fie razboi ca la cat de mici suntem noi ne curata repede

| Hombre a răspuns:

"Alba ca zapada" este mai credibila.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Conform celor mai recente descoperiri s-a aflat si dovedit ca Nostradamus este un personaj fictiv 100%