| VortexExplorer a întrebat:

Salut,la blocul unde stă iubita mea, în fața blocului există un spațiu care nu este marcat,lipit de bloc în care locatarii parchează mașinile,dar nu sunt locuri de parcare propriu zise, nu au linii trasate pe jos și nu este poliță ca nr de înmatriculare.Eu parchez pe un loc de parcare care tot timpul este gol,dar mă trezesc că mă sună un locatar care îmi spune să mut mașina și să nu mai parchez ca îmi taie roțile,locul de parcare fiind în fața apartamentului lui(el stand la parter).Am vorbit și cu ceilalți locatari și au confirmat ca locurile de parcare nu sunt date,cine găsește liber parchează,dar se știe între locatari care cum au locurile de parcare,care cum și l-a ales, regula nescrisă sa zic dar omu care zice ca e locul unde parchez eu ar fi al lui nici măcar nu are mașină.Ce pot să fac dacă mă găsesc cu cauciucurile tăiate?

5 răspunsuri:
| MarianWLF a răspuns:

Trebuie semnalat la primarie, daca tot sunt goale sa le amenajeze pentru a putea fi date legal in folosinta prin licitatie, daca iti taie cauciucurile dar nu ai dovada video e degeaba.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Faci o plangere la politie.
ba ii si sugerezi ca faci asta data viitoare cand te suna si ca daca masina ta pateste ceva stii sigur pe numele cui sa faci plangerea.

| dullcat a răspuns:

Iti pui camera in masina.Astfel de persoane trebuie sa invete ca am iesit din comunism si faptul ca sta acolo de mai mult timp nu demonstreaza proprietatatea, la fel cum nici cateva bidoane de apa sau alte prostii nu fac asta.

| lpavel a răspuns:

Pai e cam complicata treaba... Oricum il poti reclama la politie dar poti fi si tu sanctionat ca ai parcat undeva unde nu exista parcare si ai ales sa parchezi sub geamul acelui om.
Tu scapi mai ieftin decat el asta-i sigur!

| Standt a răspuns:

Daca iti taie cauciucurile, anunti politia.
E bine sa ai si o camera in masina sa se vada cine se apropie de masina.