| alexeu998 a întrebat:

Ma tot contrazic cu un prieten ca știrile cu acte de violenta ar trebuie interzise la TV. De ce credeți ca ar trebui interzise?

9 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Da,dar dupa o anumita ora sa fie difuzate, intre orele 06-22 sa nu se difuzeze asa ceva, la ora 17 la pro tv sunt filme de groaza reale, consider ca ar putea afecta emotional minori

| Hammurabi a răspuns:

La TV n-ar trebui interzis nimic.
Cel puțin atât timp cât privitul la TV e opțional și nu obligatoriu.
Nu-ți place ce prezintă un canal, n-ai ce căuta acolo.
Pentru copii, există controlul parental, foarte eficient, poți bloca orice canal îl consideri nociv.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru Hammurabi):

Fain raspuns!
Atunci de ce exista CNA? Sau cel putin filmele sunt puse in anumite intervale orale sau au acele sigle AP, 12, 15...
si se dau amenzi daca nu se respecta!

| Hammurabi a răspuns (pentru Fatamuntilor):

CNA nu există decât pentru cine trebuie. Având o conducere politică, nu e decât sluga celor care sunt la putere în momentul respectiv. (eventual poate amenda sau interzice părerile critice despre partidul de guvernare)
Siglele de avertizare de la filme sunt foarte folositoare. E normal să fi avertizat ce urmează, poate e ceva ce nu vrei să vezi.
Dar cum ai putea interzice știrile cu acte de violență când 80% din filmele difuzate sunt violente și mai există și nenumărate canale pornografice la fiecare furnizor de cablu?

| Fatamuntilor a răspuns (pentru Hammurabi):

E ok si am inteles ce vrei sa imi spui!
Cand urmeaza o stire de acet gen prezentatorul este obligat sa spuna,, urmeaza o stire cu puternic impact emotional'' deci privitorul este avertiat.

| Hammurabi a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Exact. Important e să nu te agreseze fără să fi avertizat.
Ce vrea fiecare să urmărească de bună voie, e treaba lui.

| Emma30555 a răspuns:

Pai intr-un fel are dreptate. Se pot da stiri de genul dar sa nu se exagereze. Violente se intampla in lume si nu pot fi date toate dar toata lumea e constienta, la tv se dau o parte probabil pentru ca nu au cu ce umple programul de stiri

| NYØ2002 a răspuns:

Paii zii prietenului tau ca nu ar trebui sa se interzica. Daca nu vrea sa nu se uite simplu

| NYØ2002 a răspuns:

Paii zii prietenului tau ca nu ar trebui sa se interzica. Daca nu vrea sa nu se uite