| SupMates a întrebat:

Acum voi termina clasa a 9 a profil economic!
Anul trecut cand inca ma gandeam la ce liceu sa dau,alesesem liceul militar,dar din pacate am picat la fisa medicala cu discromatie partiala (problema in distingerea culorilor).Am fost cam distrus de ideea ca un asemenea lucru mi-ar putea pune bete in roate,deci m-am hotarat sa incerc dupa absolvirea liceului sa dau la academie.Ce sanse am sa trec cu aceasta,,deficienta" sau cine stie o solutie sa o pot indrepta, daca nu cine imi poate da idei de viitor dupa terminarea unui profil economic.
Cel mai bine formulat raspuns primeste multumirile mele si funda desigur!

1 răspuns:
| sierra1 a răspuns:

Discromatopsia este o afectiune congenitala care din pacate nu are nici un fel de tratament. Intr-adevar impiedica exercitarea unor profesii cum ar fi cele din armata, politie, sau cele care implica orice fel de conducere de vehicul profesionist (vatman, pilot, mecanic, etc)

http://www.sfatulmedicului.ro/......iala_21875