| anonim_4396 a întrebat:

Salut TPU! Am nevoie de ajutor,părinții mei consumă cam mult alcool in ultima vreme,nu trece o zi fara sa nu consume ceva si nu ca ar fi o problemă pentru ca nu sunt violenți,dar mamei mele pare că nu-i pasă deloc de mine din cauza asta,trebuie sa merg la dentist si ma rog de ea de câteva luni să-mi facă programare dar degeaba(tot amână),nu am fost niciodată la frizer pentru ca obișnuiam sa ma tund acasă si nu este asta o problemă dar nici nu mai vrea sa mă tundă(cand ii spun asta spune ca o enervez),tot imi spune ca imi da bani sa ma duc la frizer dar mi-e cam frică sa merg pentru ca sunt si foarte timid(si n-am fost niciodată,va rog nu ma judecați),mi-au apărut niște puncte negre in ambele urechi(nu se observă prea tare dar când ii spun sa mi le scoată cu un ac sau ceva tot spune ca mâine), eu mereu o ajut la treburi si la orice pentru ca fratele meu mai mic(de 15 ani)nu vrea sa facă nimic si mai si țipă la ea,si eu nici nu ridic vocea la ea măcar,simt ca nu-i mai pasă deloc de mine,ma tem sa nu intru in depresie,nici prieteni nu prea am să ma consoleze măcar,vreau doar sa termin odată școala,sa ma angajez undeva si sa plec de aici si sa ma pot ocupa singur de mine, îmi este si rușine sa ma uit in oglindă câteodată(mai am si o stimă scăzută de sine)
Greșesc eu cu ceva? Ma tot gândesc că sunt o greșeală...De ce se comportă așa?
Am uitat sa menționez ca am 17 ani, Dau fundă!

5 răspunsuri:
| 1997onur a răspuns:

Nu ești o greșeală. Greșeală mare mare de tot fac ei cum se comporta cu tine ca părinți și nu este normal cum se comportă cu tine amândoi le arde de băut și altele în loc sa aibă grija de tine chiar dacă ai 17 ani nu-i nimic dacă erai copilul meu cu adevărata și la 30 de ani tot de mâna te țineam asta este defectul meu n-ai ce face îmi pare rău cu adevărat ca exista așa părinți care se comporta cu copii lor așa ai răbdare mai ai puțin și mergi și muncește cinstit strângeți bani și te muți și stai singur sa ai mare grija sa nu intri în aturaje ca o sa apuci drumuri greșite.

| Savannah2004 a răspuns (pentru 1997onur):

Mulțumesc mult, nu-ți fa griji pentru ca nu o voi lua pe drumuri greșite, doar că ma simt cam singur(plus cele de mai sus).Un singur prieten am si eu si e plecat din țară, si din cauza părinților ma simt si mai trist...

| 1997onur a răspuns (pentru Savannah2004):

Chiar îmi pare rău cu adevărat sincer da mai bine singur toată viața decât un prieteni falși eu ma bag la somn chiar mieste somn rău astăzi a fost o zi puțin grea pentru mine vreau doar sa dorm puțin noapte bun ai grija de tine bro și nu mai pune la inima și suflet ce spune oamenii cu răutate în ei Dumnezeu vede adevărul aude totul și știe totul cu adevărat.

| 990ikuvr a răspuns:

Cred ca ar trebui sa discuți cu ei când sunt relaxați și când nu sunt deja praf, bravo ca ajuți cu ce poți dar unele persoane nu prea merita, ma gândesc pe ambele părți ca dacă ma pun în papucii lor poate găsesc un confort în alcool dacă au probleme peste probleme dar odată ce au copii trebuie sa fie responsabili, nu știu ce sa zic și eu sunt asa cu mediul asta de lângă mine mama nu consuma alcool dar abia aștept sa plec din casa asta, mereu am zis asa, dar ma gândesc ca după vei vedea cât de ușor sau cât de greu v a fi pe propriile picioare. Încearcă sa ți învingi frica asta sau ai zis ca ești timid, nimanui nu i pasa, dacă o luam logic de bețivii aia pe strada care fac ca ultimele matahale nu mai zice nimeni nimic de ei? s-au obișnuit((: si eu am anxietatea aia ca mi e frica ca se uita cineva la mine sau gânduri proaste chestii dar totusi trebuie sa invatam sa le acceptam, nu știu ce sens are tot ce am scris aici dar sper sa reușești sa ți învingi toate fricile și sa ajungi bine, sănătos și cu visele îndeplinite, în legătură cu dentistul cred ca ar trebui sa îți învingi frica sa suni tu și sa ți făcu programare, nu e de glumit cu dantura! Ai grija pana nu e prea târziu, dar în general încearcă sa discuți cu ei poate înțeleg poate nu dar măcar am încercat sa ți dau niște sfaturi, inutile da aia e

| Savannah2004 a răspuns (pentru 990ikuvr):

Mulțumesc mult, îmi va fi mult mai bine cand voi fi pe cont propriu pentru ca voi investi banii in mine si în tot ce am nevoie, nu pe țigări si bere sau alte prostii. Poate când o să mai cresc o sa se mai diminueze si timiditatea.