| AndraBrr a întrebat:

Am si eu niste intreabari:
1. Ce le pot zice parintilor mei pentru a imi putea cumpara un catel? (eu stau la bloc)
2. La ce varsta, cati ani, cate luni si cate zile pe luna au ciclu catelele? (mentionez: vreau o catea si am deja banii stransi)
3. Voi credeti ca exista oameni care sa nu iubeasca aeste animale minunate? Eu nuuu

Răspuns Câştigător
| Danut_Popa_1961 a răspuns:

In casa mea au existat totdeauna caini si pisici.Copiii au crescut cu asemenea animale, chiar cu rase mari.De obicei parintii nu v-or sa le ofere copiilor un animal de casa, pentru ca acesta implica o anumita responsabilitate si ei poate nu au timp.Parerea mea este ca n-ar trebui sa existe un copil fara animalucul sau. Spune-le deschis dorinta ta, promite-le ca-ti vei asuma responsabilitatea cresterii catelusei si cred ca v-or fi de acord.La rasele mici ciclul apare intre 6-9 luni, la cele mari intre 14-18 luni. Dureaza 3-4 zile, si de multe ori trece neobservat. Cele de rasa mai mare foarte rar lasa sa se observe, pentru ca se curata imediat, pe toata perioada.Din nefericire exista si oameni care nu iubesc aceste animale, chiar le chinuie.Acestia au probleme cu propriul lor caracter.

3 răspunsuri:
| ClYocliX a răspuns:

1.In cazul in care esti singura la parinti, le poti spune ca te simti singura si vrei sa umpli acest gol, cumparandu-ti un catelus si invaluindu-l cu toata dragostea ta.Le mai poti spune ca este un prilej de a deveni mai responsabila si de a realiza efortul pe care il fac parintii tai ingrijindu-se de tine, u avand la randul tau grija de catel. 2.In general catelusele au prima menstra pe la varsta de 6 luni si dureaza in medie 2-3 zile, dar asta depinde de rasa. 3. Din pacate cunosc astfel de persoane...aceasta,sa-i zicem optiune a lor poate avea si o cauza phihologica. Daca unele persoane gasesc de cuviinta sa-si concentreze dragoste asupra animalelor inca din copilarie,altele crescute sever,pe baza ideii ca, ati arata sentimentele inseamna slabiciune, sunt mai rigide in raport cu persoanele din jurul lor si nu numai.Ele cred ca, a mangaia sau a iubi un animal este semn de slabiciune, motiv pentru care nu o fac si cauta sa se distanteze cat mai mult de acestea.Acum,din propria experienta, pot spune ca oamenii care nu iubesc animalele, o fac si din cauza ca sunt foarte egoisti.

| AndraBrr explică (pentru ClYocliX):

Bine, o sa incerc! Multumesc mult! Dar, stiu ca sunt pesimita, daca nu va merge? Si...eu nu sunt singura la parinti! Dar nu are importanta pentru ca am un frate mai mare si ma ignora complet! Totdeauna e plecat afara, prin oras etc. Si eu ce sa fac?! In plus, vorba este despre tatal meu! Cand aveam 5 ani, tatal nostru ne-a adus un caine, dupa care el a strans, a facut curat. Si acel caine, fiind de rasa mare, era si inca este al fatelui meu! In primul rand, eu tot incer sa ii explic ca nu este cainele meu si ca ar fi corect sa am si eu unul! Al meu, desigur! Ce zici, e corect/?!

| ClYocliX a răspuns (pentru AndraBrr):

Ma bucur ca te-am putut ajuta.Nu trebuie sa fii pesimista pentru ca nu este bine.Este o vorba care zice asa:''Esti ceea ce gandesti'', asa ca incearca sa gandesti pozitiv chiar si atunci cand ai impresia ca este sfarsitul lumii. Orice lucru, problema pe pamantul asta are o rezolvare, asa ca nu te grabii sa te dai batuta.Probabil,nu stiu, esti pesimista deoarece esti o fire mai sensibila sau tii foarte mult de parerile altora, in cazul asta ar trebui sa-ti fixezi obiectivele si sa stii ca asta vrei sa faci, nu exista nimeni care sa-mi comande sau sa-mi schimbe idea.Mergi pe principiul VREAU,POT, FAC!
Ai spus ca deja aveti un animal.Ei bine, sa stii ca animalul acela nu tine cont ca este al tau, sau al fratelui tau sau al mamei, tatalui; el va va iubi neconditionat.Nu trebuie sa te gandesti ca daca acel animal nu este al tau, nu te iubeste.Acel animal sunt convinsa ca este al intregii familii,iar daca il ingrijeste tatal tau in locul fratelui care se presupune ca este ''posesorul'',pai asta inseamna ca este o lipsa de interes,respect si responsabiliate din partea lui.Iar pe de alta parte,integrarea unui nou caine in familie va fi usor primita de catre voi,dar actualul caine, care fiind singurul, deja si-a marcat teritoriul si fiind de talie mare poate profita de acest lucru, avand in vedere ca aceste rase sunt in mare parte foarte posesive, putand fi mai irascibil.Bineinteles,ca depinde si de rasa, dar si de reprezentantul acesteia, intrucat pe langa caracteristile specifice rasei, fiecare exemplar va prezenta si propriile caracteristici, cu alte cuvinte, va avea propria personalitate.Pe langa acestea,un nou caine necesita o grija in plus care include toaletare,ingrijire medicala,hrana,plimbari,jocuri dresaj, unele insemnand o suma de bani in plus.
Asa ca, in concluzie, eu te sfatuiesc sa nu actionezi pripit, deoarece sunt de luat in vedere mi multi factori.O zi buna iti doresc!