| razvan7371 a întrebat:

Salut TPU,
Am si eu o problema la pc, am luat si eu doi rami de cate 1 gb fiecare si sunt dual kit, iar eu am mai avut un ram de 1 gb si cand bag cate unu merge perfect dar cand mai bag si in al 2 slot inca unu, oricare dintre cele 3 nu porneste pc...
Adk cand este bagat un ram in orice slot merge, dar cand mai bag inca unul nu mai porneste pc...
Mi-se pare ciudat pentru ca eu de fapt nu l-am cumparat, mi-le-a dat un prieten care nu mai avea nevoie de ele si mergea perfect la el...
Si am cautat pe net si spune ca daca placa de baza este dual channel (am asus m2n-mx se plus) si rami tot dual channel trebuie sa dezactivez din bios aceasta optiune, am zis sa incerc ca acum de intamplat nu prea are ce sa se intample, dar numai ca nici asta nu gasesc in bios...
Mersi, Dau fundita +Vothappy puppy dog eyes

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La un upgrade de RAM se face o formatare a partitiei ce gazduieste sistemul de operare, adica reinstalezi windows si apoi bagi noile componente, sau il formatezi si dupa "format" iti cere "restart"...atunci opresti pc si bagi noile componente.Bye.

1 răspuns:
| razvan7371 explică:

Am reusit, am scos bateria de la placa de baza, am tinuto putin asa si apoi peste 1 minut am bagat-o la loc