| Maxxxi a întrebat:

de ce guvernul ne asigura ca coronavirus nu se transmite la animale dar virusul a pornit de la lilieci? Credeti ca e o minciuna faptul ca nu se transmite la animale sau faptul ca a pornit de la lilieci?

6 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Virusul asta a fost scapat sau luat din laborator nu transmis de la animale.China a spus a sa ca sa nu pice vinovată pentru dezastru.Partea interesantă este că america din cauza virusului a vandut niste afaceri, actiuni etc la jumatate de pret iar china le-a cumpărat, și ce sa vezi la ei a trecut boala.
Sunt două variante, ori nu exista virusul si e o simplă gripa si a băgat panica in tari ca sa iasa avantajosi.Ori a scăpat virusul din laborator din greșală sau cu intenția de a înjumătăti popălăria.

| LPCTSTR a răspuns:

Nu se transmite la animalele de companie, ai cumva un liliac pe post de companion si nu stie guvernul?winking

| anonim_4396 a răspuns (pentru LPCTSTR):

Dar la Vampiri?

| RoCkKiD a răspuns:

Toti v-ati prins care povestea, nu pot astia sa va ascunda nimic...

A pornit de la animale dar animale nu-s ca oamenii o specie unitara, sunt cine stie cate mii de specii, da virusul a pornit de la animale dar asta nu inseamna ca poate infecta orice animal. Evident cum in Romania nu avem speciile din china nu avem de ce sa ne temem.
Momentan nu au fost documentate cazuri de animale care sa fie infectat cu acest virus cu exceptia unui singur caz al unui caine din hing kong de care nu prea s-a mai zis nimic deci e posibil sa fi iesit negativ al doilea test deci s-a dus senzationalul pentru ziare.

Ai putea sa te gandesti si cum pesta porcina nu a omorat vaci...aia deja e proba de olimpiada dar e cam acelasi rationament.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Ca sa nu ne panicam. Niciodată medicii nu spun adevărul pacienților atunci când e vorba de o boala terminala, chiar daca nu e contagioasă. Dar când e contagioasa si când nici cea mai buna imunitate nu face fata e de inteles minciuna. Am si eu un vecin nu chiar atât de aproape care s-a întors zilele trecute din Spania. Toți oamenii sunt îngrijorați deoarece nu sta acasă ci se duce la cumpărături, macar ca după unii i s-a interzis sa părăsească locuință doua săptămâni. Ieri vorbind cu o vecina despre el ne-a surprins vorbind tocmai despre el si a tipat la noi ca ce treaba avem sa discutam despre el. Venea spre casa, de unde nu știm, iar vecina este mai aproape de el decât mine. Am tipat si eu la el spunandu-i sa se duca acasă si sa își vadă de sănătate. Ca nu doar noi, ci tot satul vorbește de el. Nu l-am raportat la autorități ca nu respecta interdicția.

| suntserios a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Ar trebui sa te rogi, poate il tine dumezeu acasa.