Întrebare recomandată | VerdeLila a întrebat:

La locul de munca am o situatie care pe mine ma macina si nu am putere sa-mi fac dreptate. Vreau sa-mi spuneti, cei in cunostinta de cauza, cat raman salvate inregistrarile de la o camera de supraveghere? Seful meu a fost plecat din tara aprox 3 luni si la intoarcere a sesizat lipsuri in gestiune si a hotarat sa puna toti angajatii la plata. Eu i-am propus sa se uite pe camera sa afle vinovatul, insa am primit drept raspuns ca filmarile se stocheaza doar 30 zile.Este adevarat? Eu zilele astea am vorbit pe ocolite cu baietii care se ocupa de camere, ca erau pentru revizie si mi-au confirmat cele spuse de seful; dar ma gandesc ca poate este politica firmei si el vrea ca asta sa stim noi? Ce alte posibilitati am sa nu platesc?(pentru ca suma nu este chiar mica).nu vreau sa par nici impertinenta si sa ma concedieze.

10 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Chestia cu stocarea depinde de la o firma la alta. Nu este un timp minim legiferat. Gandeste-te si la faptul ca, din economie, unele camere nici macar nu functioneaza; sunt puse numai asa, la descurajare.
Deci, chiar EXISTA posibilitatea ca imaginile sa fie sterse dupa o luna.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Sărut mîna Daniela, intradevăr situatia ta este foarte delicată, nu ai spus insă si ce sumă lipseste, tu bănuiesti pe cineva că ar fi furat banii? Ce au spus userii pe acest site ese usor de făcut, să i ti dai demisia, dar după aceea ce faci? Unde găsesti serviciu, pe de altă parte nici să ai un coleg /colegă hoață sau hoț si toată vina să cadă asupra ta stiindu te nevinovată, iar si cu camerele astea de supraveghere nu este sigur 100%, intrucit cine se pricepe un hoț versat stie să evite camera, sau dacă stie să umble la ea o setează pe stand by, si nu inregistrează nimic, si nu există nici urmă de probe.Cumva cumva trebuie rezolvată această problemă, găsit hoțul si recuperată paguba.

| VerdeLila explică (pentru CristiDinBucuresti):

Asa e, momentan nu imi permit sa pierd locul de munca, mai am riscul sa-mi faca probleme si seful la incheierea CM-lui. In colectiv suntem numai fete, acum sa banuiesc pe cineva nu stiu..in mintea mea pe toata lumea vad suspecta..chiar si pe seful. Trebuie sa platesc contravaloarea unui salariu; asta e in interiorul firmei, ca legal nu poate sa faca asa ceva fara ceva concret, dar seful meu este o persoana cu care nu avara si dificila...nu stiu cum sa rezolv situatia..parca il vad cum imi spune:ce detector de minciuni? dupa ce ca m-ati furat!

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Politia te poate ajuta, si verificati toti cu detectorul de minciuni.

| Liviu a răspuns:

Da-ti demisia, nu se merita sa plateseti pentru ceva ce nu ai facut. Spune-i in fata.Ai demnitatewinking Eu cand vad ca seimpute treaba plec happy Eu am fost agent de paza, la un obiectiv aveam inregistrari vechi, gen... juma de an, poate mai bine.Dar hardu era enorm de mare.

suntserios
| suntserios a răspuns:

De unde sa stim noi cat stocheaza firma la care lucrezi tu filmarile?

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Depinde de aparatura, cred ca tine de capacitatea de stocare si de setari. Daca si baietii care se ocupa de camere au zis tot 30 de zile, probabil asa e.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e un timp specific, unele tin o luna altele 3 altele 2saptamani altele deloc. nu e batut in cuie nimic

| SilviaStefan a răspuns:

In general 30 zile, depinde de cum e setat si memoria aparatului

| Andu09 a răspuns:

Eu zic sa îți rezolvi problema insa cu cap