| anonim_4396 a întrebat:

Rog raspunsuri serioase si cu bun simt. In ultima vreme am observat ca ceva ciudat, interesant se produce cu / in mine. Cred ca este vorba de o schimbare majora in viata mea, sau ce? Sunt la facultatea de istorie. Imi place istoria, sunt pasionat sa descopar, sa aflu lucruri interesante din trecut. Pe langa asta, sunt pasionat si de lucruri care candva le consideram inutile, neexistente, nu imi placeau. E vorba de arta, de artisti ( mari pictori, muzicieni, poeti, scriitori, etc ). Imi plac operele frumoase ale artistilor, muzica clasica, poemele si literatura dar si filosofia intr-un fel, pe care odata o vedeam ca pe ceva necurat, nefolositor. Sunt pasionat si de limbi straine - spaniola si lb latina. La facultate chiar discutam mult despre aceste lucruri, pe facebook ne distribuim diverse opere si vorbim despre ele. Mai discutam si despre citate mai mult sau mai putin filosofice. Inainte pana sa intru la facultate si prin sem l nu eram chiar asa pasionat. Iubesc ceea ce e frumos, natura, istoria cu tot ceea ce ne-oferit. Recunosc ca nu am talent la pictura si muzica, dar imi plac acestea. Nu sunt mare filosof, dar ma pricep, stiu sa fac comentarii pe citate ( la liceu si la bac eram foarte apreciat la astea ). Ce ziceti, ce parere aveti? Voi ati avut, treceti prin schimbari de viata, mentalitate?

4 răspunsuri:
| Kaℓi a răspuns:

Te maturizezi, probabil.

| Wøodenpints a răspuns:

Ești un om normal. Ce realizare...

De fapt mi se pare grețos faptul că ai impresia că acestea sunt schimbări de viață, doar pentru că te pasionează chestiile mai serioase.
Oricum 3 sferturi din ce lumea consideră artă în ziua de azi e o mizerie, deci ai grijă.

| JucărieLEGO a răspuns:

Ce trist...nu-ti placea si tie altceva. Tot ce ai enumerat tu sunt doar chestii obisnuite, din pacate, doar hobby-uri sau cultura generala. Si vei muri de foame cu trecutul.
De vreme ce rogi raspunsuri serioase si cu bun simt inseamna ca stii ceva...ca nu merita apreciere ceea ce iti place tie.

| SoricelDeCasa a răspuns:

E ceva normal. Depinde si de stare sufleteasca. De multe ori vezi ceva extaordinar de frumos in ceva ce odata nici nu bagai in seama. Si odata cu trecerea anilor lucrurile astea se amplifica si mai mult. Eu aveam acasa sute de carti de care nu m-am atins niciodata...pana odata cand am primit o carte in spital fiind operata. De atunci nu ma mai opresc. Si eu am crezut ca m-au rapit extaterestii cand dormeam si mi-au schimbat creierul. Asta e maturizarea, descoperi ce iti place si ce nu si te axezi mai mult pe lucrurile care te fac fericit. Si e extraordinar sa descoperi, ca sunt si lucruri de sute de ori mai frumoase decat calculatoarele si jocurile play station.